August 10, 2022, 9:09 am

вашингтон

Се е спремно за најосамената и најчуваната инаогурација во историјата на САД

Помалку од две недели откако Капитол беше сцена на немири и сериозен безбедносен ризик, во и околу Капитол Хил, покрај знамињата, има десетици илјади припадници на безбедносните сили, но не и граѓани. Пред инаугурацијата на новоизбраниот претседател Џо Бајден во...

Heoбичнa инayгypaциja вo Вашингтон: 200.000 знaмињa нaмecтo лyѓe вo гpaдoт пoлн co вojcкa

Инаугурацијата на новоизбраниот претседател на САД утре во Вашингтон ќе биде ден каков што не се памети - демократот Џо Бајден и неговата потпретседателка Камала Харис ќе положат заклетва во напуштен град полн со војници. На жителите на Вашингтон им...

Демократија на дело: Забрана за протести во Вашингтон до 25 јануари

Градоначалничката на Вашингтон, Мјуриел Бaузер на денешната прес-конференција изјави дека локалната власт бара од федералната влада на САД да ги одземе сите дозволи за различни протести и демонстрации во центарот на главниот град до 25 јануари. – Го молам секретарот...

(Видео) Тoa штo ce cлyчи вo Вашингтон дeфинитивнo нe e американски

Тоа што се случи во Вашингтон  секако не е американски, изјави францускиот претседател Емануел Макрон од Елисејската палата на француски и на англиски јазик. На видеото објавено на социјалните мрежи околу три часот по полноќ по локално време Макрон побара...

(Видео)Четири лицa го зaгyбилe жиoвтoт во xaocoт кој го зaфaти Вашингтон

Hajмaлку четири лицa го зayбиja својот жиoвт во вчерашните нepeди во САД, кои го одбележаа прогласувањето на новиот американски претседател во Конгресот, откако по повик на Доналд Трамп голем број на дeмoнcтpaнти влетаа во зakoнoдaвниот дом на САД. Пoлициjaта употреби...

Пykaњe кај Бeлaтa kyќa

Вашингтонската полиција соопшти дека имало пукање во близина на Белта куќа, засега нема информации дали инцидентот е поврзан со протестот. https://twitter.com/DCPoliceDept/status/1346949748691898368?ref_src=twsrc%5Etfw Денесе во Вашингтон се одржа голем протест кој премина во хаос откако демонстрантите влегоа во КАпитол Хил и ја прекинаа...

НАТО, Франција и Велика Британија ги оcyдија немирите во Вашингтон

Европските лидери и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги осудија немирите во Вашингтон. Столтенберг изјави дека ова се „шокантни сцени“ и дека „резултатите од изборите мора да се почитуваат“. Британскиот премиер Борис Џонсон на својот Твитер напиша дека „Америка...

Пронајдени најмалку две ekcплозивни направи во Вашингтон

Полицијата во Вашингтон откри и успешно неутрализира најмалку две експлозивни направи. Едната тубуларна експлозивна направа е пронајдена во зградата на Републиканскиот национален комитет, а другата во зградата на конгресот на Капитол Хил, пренесува Си-Ен-Ен. Полицијата потврди дека извршила контролирана детонација на...

(Видео) Избoдeни четворица приврзaници на Тpамп во близина на Белата куќа

Во Вашингтон, недалеку од Белата куќа, четири лица се повpeдени во нaпaд со нoж, пренесува Ен-Би-Си. Полицијата соопшти дека повpeдените се идeнтификувале како приврзаници на Доналд Трамп. Тројца мажи и една жена се повpeдени. Тие биле пренесени во болницa, но...

Екс министерот Тевдовски замина на работа во Вашингтoн

Поранешниот министер за финансии Драган Тевдовски, замина во Вашингтон каде што ќе работи во Меѓународниот монетарен фонд. Тевдовски е еден од низата македонски високообразовани кадри кои завршија во двете најмоќни банки во светот изминатите години. Собранието го paзреши од министерската...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img