велигден

Митрополитот Петар открива: Исламските политичари издејствувале да нема полициски час за Велигден, исто како и за Бајрам

Митрополитот преспански пелагониски, Господин Петар, во вечерашното гостување во емисијата „Што не е јасно“ на ТВ Алфа, зборувајќи за мерките на Владата за време на велигденските празници и одбележувањето на Рамазан Бајрам, изрази благодарност до Исламската верска заедница, и...

Oбичaj кoj нeмa никaквa врcкa co хpиcтиjaнcтвoтo: Oд кaдe зajцитe ce нajдoa нa пpaзникoт Beлигдeн?

Иако ова животно нема никаква врска со црквата, па ниту со Исусовото воскресение, последната деценија зајаците станаа најпрепознатлив симбол на Велигден, па дури и во нашите краеви. - Зајаци кои носат јајца? Зајаците можеби ги нема во Библијата, но затоа, паганските...

ПО ПРИЧЕСТУВАЊЕТО ВО ХРАМОТ РАЖНАТОВИЌ НА КУП: Цеца јаде јајце, Анастасија снима, а тука е и Богдан

Пејачката ги испочитува сите обичаи. Светлана Цеца Ражнатовиќ се причести синоќа, 1 мај, во храмот Свети Сава во Белград, во друштво на членовите на семејството. Цеца дошла во придружба на нејзиното момче Богдан, синот Вељко, внукот Жељко, ќерката Анастасија, како и...

Пpaвославните xpистијани го празнуваат втор ден Beлигден

Православните христијани денеска го слават вториот ден од Христовото Воскресение. По овој повод архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан ќе богослужи во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ – Центар. Воскресението Христово беше објавено завчера на полноќ во сите храмови на...

Али Ахмети пpekpши, го честиташе Велигден на сите вepници

Ви ја пренесуваме честитката на претседателот на Демократската Унија за Интеграција по повод Велигден. Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, г. Али Ахмети денеска им го честита на сите православни верници празникот Велигден. По овој повод, Ахмети на сите верници им...

(Видео)Американската амбасадорка Кејт Брнз со честитка на Македонски го честиташе Велигден

Американската амбасадорка во Македонија Кејт Брнз го честита големиот христијански празник Велигден на православните верници во земјава. -Драги пријатели честит Велигден, ви посакувам здравје, среќа, љубов и се најдобро, Вам и на Вашите семејства, вели Брнз во видео-честитката објавена на...

За многу години, денес е Велигден: Христoc вockpece-вистина вockpece!

Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник. Страдалната седмица заврши со новиот ден денот на воскресението. Ние сме свикнале да ја делиме неделата на седум дена. Но, денес се установува тајната на осмиот ден, т.е....

Хриcтoc вocкрece – Heкa ни e чecтит Beлигдeн

Христос воскресе, навистина воскресе. Со овој поздрав православните верници вечерва на полноќ си го честитаа еден од најголемите празници. Повеќето дома поради состојбата со короната, а некои и пред храмовите и покрај апелите на политичарите да се воздржат од...

Чeтвpтoкoт пo Beлигдeн e нajcpeќeн вo гoдинaтa, еве зошто

Светата или Велигденска недела се смета за големо и непрекинато славење за Велигден. Има голем број верувања и обичаи за цела недела, а токму за четвртокот по Велигден се смета дека е најсреќен четврток во годината. Се смета за среќен и...

„Чуваркуќа јајце“: Дали знаете што треба да направите со најважното јајце во домот

Денес е Велика Сабота, денот пред Велигден кој за некои од домаќинките подразбора и фарбање на велигденски јајца кои ги подготвуваме за недела. Секој со своите обичаи и традиции, некои јајцата ги бојадисуваат на Велики Четврток, денот кога задолжително...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Bet with Confidence at 82lottery Experience the Thrill of Online Betting

Are you tired of traditional lottery games that offer limited options and low chances of winning? Look no further,...
- Advertisement -spot_img