Велика Британија

Британскиот министер за Брегзит Дејвид Фрост, поднесе оставка

Британскиот министер за Брегзит, Дејвид Фрост синоќа објави дека поднесува неотповиклива оставка, наведувајќи ја како причина „загриженоста за насоката во која се движи Владата на премиерот Борис Џонсон“. „Разочарувачки е што овој план стана јавен вечерва, и во дадените околности,...

Британски лекари прогнозираат фатален крај за 25.000 до 75.000 лица од сојот омикрон во нивната земја

Ширењето на сојот омикрон на коронавирусот може да доведе до значително зголемување на морбидитетот и морталитетот, се наведува во извештајот на Лондонската школа за хигиена и тропска медицина (LSHTM). Авторите на документот претставија оптимистичко и песимистичко сценарио за пандемија во...

(Фото) Ултра модерно: Нова био-медицинска лабараторија на Астра Зенека

Центарот за „откривање“ AstraZeneca (DISC) лоциран во Кембриџ, Обединетото Кралство беше претставен вчера. DISC е дел од биомедицинскиот кампус во Кембриџ (CBC), замислен како иден водечки центар за биомедицинско истражување и развој. Зградата е триаголен стаклен диск со заоблени рабови...

(Фото) Британските археолози за прв пат открија останки на pacпнат човек

Британските научници ги проучувале останките на лице откриено во 2017 година во селото Фенстантон (Кембриџшир) и заклучиле дека тој бил погубен со распнување. Станува збор за скелет на лице високo 170 сантиметри и на возраст од 25-35 години, во чија...

Британија започнува со план Б поради ширењето на сојот омикрон

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска објави дека го започнува таканаречениот план Б за Англија, кој, меѓу другото, вклучува упатства за луѓето да работат од дома, со цел да се забави ширењето на вирусот корона вирусот омикрон. „Иако ситуацијата може да...

Британски лекар: Децата инфицирани со Омикрон страдаат од невообичаен осип

Децата заразени со варијантата на коронавирус Омикрон може да добијат „невообичаен“ и агресивен осип“, изјави британскиот лекар Дејвид Лојд за Скај њуз. Како што забележа лекарот, постојат одредени разлики во симптомите на децата инфицирани со Омикрон во споредба со возрасните....

САД, Париз, Берлин и Лондон изpaзијa зaгpижeнocт пopaди нykлeapнaтa aктивнocт нa Иpaн

Соединетите Американски Држави, Франција, Германија и Велика Британија денеска изразија „силна и се поголема загриженост“ за иранската нуклеарна активност, барајќи од Техеран „да го промени правецот“ и на тој начин да го спаси договорот за неговата нуклеарна програма. Американскиот претседател...

Британските лekapи eднoглacни: Пocтoи pизик дeкa co дoaѓaњe нa зимaтa ќe ce згoлeми пpитиcoкoт вpз бoлницитe

Националната здравствена служба (НХС) соопшти дека е на работ на преоптовареност во многу делови на Велика Британија и дека ситуацијата само ќе се влошува со приближувањето на зимата. Во последниоте 24 часа во земјата се регистрирани 43.738 нови случаи на...

Стpaшнo: Пpaтeник вo Велика Британија избoдeн co нoж зa вpeмe нa cocтaнoк

Британскиот пратеник од владејачката Конзервативна партија, Дејвид Ејмс (69) денеска бил прободен неколку пати за време на состанок на локалниот комитет. Ејмс го претставува Вест Саутенд во Есекс, а денеска бил нападнат во методистичката црква во местото Ли-он-Си. Скај њуз пренесува...

Гoлeм ckaндaл ja тpece Бpитaниja: 43.000 лyѓe дoбилe нeтoчни peзyлтaти oд тecтoви зa koвид

Во лабораторија во Велика Британија е прекинато тестирање на коронавирусот откако се појавил сомнеж дека 43.000 луѓе можеби добиле неточни резултати од теститањето. Поведена е истрага откако се појавиле информации за луѓе кои во лабораторијата во Волверхамптон добиле негативни резултати...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img