Велика Британија

Кopoнaвиpycoт 28 дeнa живee нa мoбилeн тeлeфoн

Британскиот центар за контрола на болести истакнува дека ширењето на вирусите од екраните на паметните уреди е помалку опасно од пренесувањето на вирусот по пат на капки, односно преку кивање во затворен простор. Сепак, истакнуваат дека редовната дезинфекција на...

(Видео) Шeфoт нa вoopyжeнитe cили нa Велика Британија пpeдyпpeдyвa дeкa пocтoи „pизик“ oд Тpeтa cвeтcкa вojнa

Најстариот воен командант во Велика Британија рече дека Велика Британија и остатокот од светот ќе треба да „научат“ од историјата и меѓународните погрешни чекори што доведоа до претходните светски војни во минатиот век со оглед на неизвесностите предизвикани од...

(Видео) Борис Џонсон ги пoвикa Британците дa ocтaнaт дoмa

Британскиот премиер Борис Џонсон ги повика граѓаните да останат дома во времето кога стапуваат на сила мерките за карантин, и посочи дека програмата за тестирање и следење на контакти немала толку влијание како што сакала владата, но дека состојбата...

(Фото+Видео) Хaoc и дpaмa вo Англија пopaди кapaнтинoт: Лyѓeтo бeгaaт вo бecкoнeчни кoлoни, пpeд пaбoвитe илjaдници пиjaни

По Ирска и Франција, Англија започнува со вториот карантин за своите 56 милиони жители со надеж дека ќе го спречи брзото ширење на Ковид-19, бидејќи е земја со најмногу починати во Европа: 48.000 смртни случаи. Продавниците што не продаваат прехранбени...

Во бopбa пpoтив кopoнaвиpycoт: Во Велика Британија oд дeнecкa нoв кapaнтин

Во надеж дека ќе го спречат брзото ширење на Ковид-19, британските власти од денеска воведуваат нов карантин за 56 милиони жители, Италија и Кипар се подготвуваат за полициски час, а САД имаат нов рекорд од повеќе од 100 илјади...

Џонсон им вeти цeлocнa пoддpшкa нa бpитaнcкитe пpeтпpиjaтиja

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска вети дека ќе им даде целосна поддршка на британските претпријатија и ќе им помогне да закрепнат од последиците со кои се соочуваат поради пандемијата на Ковид-19. – Ќе направиме се што е потребно да ја...

Во бopбaтa пpoтив Koвид-19: Macoвнo тecтиpaњe вo Велика Британија, цeли гpaдoви ќe ce тecтиpaaт

Британската Влада планира да почне тестирање на новиот коронавирус по градови, а првото тестирање ќе се спроведе во Ливерпул. На сите 500.000 жители на Ливерпул ќе им биде понудено да се тестираат, со цел да се запре ширењето на Ковид-19....

Британскиот oбpaзoвeн cиндикaт бapa итнo зaтвopaњe нa yчилиштaтa

„Ако училиштата останат отворени, ќе имаме голем број новоинфицирани лица и карантинот ќе трае подолго“, изјави поранешниот главен британски научен советник Марк Волпорт. „Се сомневам дека заклучувањето овој пат ќе трае кратко како последното, бидејќи сега ги оставивме училиштата отворени“,...

Британија пoчнa зaбpзaн пpoцec зa oдoбpyвaњe нa вakцинaтa нa Оксфорд

Фармацевтската компанија „AstraZeneca“ денес објави дека британскиот здравствен регулатор (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency) започнал забрзан преглед на вакцината против коронавирус. Вакцината на „AstraZeneca“ се развива во соработка со Универзитетот во Оксфорд. „Го потврдуваме континуираниот преглед на нашата потенцијална...

Џонсон најави едномесечен kapaнтин во Велика Британија

Велика Британија влегува во втора блokaда на земјата која ќе започне во четврток (05 ноември) и ќе трае еден месец. Според новите мерки, кои вечерва ги објави британскиот премиер Борис Џонсон, луѓето ќе можат да излезат од своите домови само...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...
- Advertisement -spot_img