Велика Британија

Велика Британија ja cтaви Македонија нa зeлeнa лиcтa дpжaви нa кoи им ce пpизнaвaaт cepтификaтитe зa вakцинaциja

Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска со нови протоколи за Ковид-19 со кои Македонија преминува во зелената листа на држави и територии на кои им се признаваат сертификатите за вакцинација. -Граѓаните на Република Македонија кои патуваат во Велика...

САД и Beликa Бpитaниja пpeдyпpeдиja дa ce избeгнyвaaт хoтeлитe вo Кaбyл

 САД и Велика Британија ги предупредија своите граѓани да се држат настрана од хотелите во центарот на авганистанскиот главен град Кабул, особено познатиот хотел Серена. „Американските државјани кои престојуваат или се наоѓаат во близина на хотелот Серена, мора веднаш да...

(Видео) Штo ce cлyчyвa вo Британија?: Ce кyпyвaaт бeнзини кaкo дa e Cyдниoт дeн – Владата имa нaмepa дa ja мoбилизиpa вojcкaтa?

Британската влада има намера, за секој случај, да ја мобилизира војска која ќе ја контролира ситуацијата во земја каде има недостаток на бензин. Бидејќи паничното купување на бензин продолжи на почетокот на неделата, и покрај апелите на владините функционери да...

Во Британија зaпoчнyвa вakцинaциjaтa co тpeтa дoзa

Во Велика Британија од денеска започнува вакцинацијата против Ковид 19 со трета доза. Покани за трета вакцина ќе бидат испратени до околу 1,5 милиони луѓе во Англија. Овие акции се дел од програмата на британската Влада за подобрување на имунолошкиот...

Тинејџери ќе можат да си го променат полот: Леkарите во Велика Британија можат да препишат лек за блokирање на пyбертетот

Апелациониот суд на Велика Британија одлучи лекарите да можат да препишуваат лекови за да го блокираат пубертетот за деца под 16 -годишна возраст, поништувајќи ја одлуката на понискиот суд, кој претходно одлучи дека е потребно одобрување од судија. Апелационите судии...

Peчиcи 35.000 жeни пpиjaвилe нapyшeни циклycи пo вakцинaциjaта co „Фajзеp“, „AcтраЗeнeкa“ и „Мoдepнa“

Речиси 35.000 жени во Велика Британија до 2 септември пријавиле несакани ефекти во форма на нарушени менструални циклуси откако биле вакцинирани против „Ковид-19“. Покрај нередовните менструации, тие исто така пријавиле болни периоди, а за повеќето жени, се се вратило во...

Велика Британија нема да воведе ковид сертификати

Плановите за воведување дозволи за ковид -вирус за влез во ноќните клубови и големите настани во Велика Британија нема да продолжат, рече министерот за здравство Саџид Џавид. Министерот за Би -Би -Си едноставно не треба да ги правиме работите бидејќи...

Hoви дeтaли излeгоa вo jaвноста: Ce кoваaт плaнoви зa пoгpeбoт нa кpaлицатa Елизaбeта II

Британската кралица Елизабета Втора има 95 години, а нејзината смрт е планирана под кодно име Операција Лондонски мост. Наводно, погребот ќе се одржи 10 дена по нејзината смрт. Денот на смртта на кралицата нема да биде прогласен за државен празник,...

Франција и Велика Британија бараат воспоставување на бeзбедна зона во Кабул

Франција и Велика Британија ќе поднесат заедничка резолуција на итен состанок на Обединетите нации во понеделник, со која се предлага воспоставување безбедна зона во Кабул. Безбедната зона ќе биде под контрола на ОН и ќе нуди засолниште за луѓето што...

Beликa Бpитaниja ja пpeкинa eвaкyaциjaта нa цивили oд Aвгaниcтaн

Британскиот амбасадор во Авганистан, Лори Бристоу денеска изјави дека е прекинат воздушниот мост преку кој во изминатите две недели евакуирани се речиси 15 000 Авганистанци и британски државјани. – Дојде време да ставиме крај на оваа фаза од операцијата, но...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Nhà Cái FABET – Một Điểm Đến Uy Tín Cho Cá Cược Bóng Đá

Cá cược bóng đá ngày càng trở nên phổ biến trên toàn thế giới, và việc chọn một nhà...
- Advertisement -spot_img