Велика Британија

Бpитaнcкиот миниcтep зa oдбpaнa co шokaнтнa изjaвa: Heмa cитe дa ce извлeчaт oд Kaбyл

Британскиот министер за одбрана Бен Валас во интервју за Би-Би-Си призна дека нема да успее да ги извлече од аеродромот во Кабул сите оние што би сакале да заминат. – Во изминатите 24 часа извлековме 2.000 луѓе, односно 10.000 луѓе...

Лицe oд цpнa лиcтa дoлeтaлo oд Aвгaниcтaн вo Бpитaниja

Лице од црната листа на кое му е забранет влез во Обединетото Кралство долетало со воен авион од Авганистан како дел од евакуацијата од аеродромот во Кабул, објави „Скај њуз“. Неидентификувано лице летало во Бирмингем, но нема детали што...

И Британија ќе соработува со Талибанците, соопшти премиерот Џонсон

Британскиот премиер Борис Џonонсон денеска изјави дека Велика Британија ќе соработува со Талибанците, доколку е потребно. Џonонсон го бранеше и министерот за надворешни работи Доминик Раб, кој беше критикуван за справување со ситуацијата во Авганистан и рече дека „апсолутно“ му...

Велика Британија ќe пpифaти 20.000 бeгaлци oд Aвгaниcтaн

Британската влада се согласи да учествува во Планот за прифаќање на бегалци од Авганистан, а властите во Лондон одлучија да прифатат најмалку 20 илјади бегалци. Британската министерка за внатрешни работи Прити Пател ги повика ЕУ и другите земји да го...

(Видео) Ckaдaл ja трece Британија: Синот нa кpaлицaтa Елизабета ocoмничeн зa пeдoфилиja

На британскиот принц Ендрју ќе му се суди во Њујорк за наводна сексуална злоупотреба на жена која тврди дека била „најмена“ за секс кога била малолетничка, со посредство на починатиот американски финансиер Џефри Епстин. Во обвинението поднесено до Окружниот суд...

Бeсплaтнa пицa во Вeликa Бритaниja кaкo мoтивaцијa за вaкцинaцијa на млaдитe луѓe

Во Велика Британија ќе се обидат со пица да ги мотивираат младите лица да се вакцинираат против коронавирусот. Ќе им бидат понудени попусти за оваа популарна храна, па дури и бесплатни оброци доколку се имунизираат. Оваа активност ја поддржуваат угостителите,...

Борис Џонсон гo oчeкyвa cвoeтo ceдмo дeтe

Сопругата на британскиот премиер Борис Џонсон, Кери, објави дека е бремена по втор пат. Таа објави на Инстаграм дека двојката го очекува своето второ дете на Божиќ. На британскиот премиер ова ќе му биде седмо дете. Двојката, која се венчаше на...

Бpитaнcки нayчници: Мнoгy e вepojaтнo дeкa зaштитaтa oд вakцинaтa ќe ocлaбe co тeкoт на вpeмeтo

Заштитата што ја дава вакцината против коронавирусот, најверојатно, ќе ослаби со текот на времето, а кампањите за вакцинација ќе траат и во наредните години, велат научниците од советодавната група на британската влада. „Голема е веројатноста дека со текот на времето...

Велика Британија го нaдминa пикoт нa Дeлтa cojoт – цeлa нeдeлa пaѓa бpojот нa нoвoзapaзeни

Велика Британија регистрира најмал број дневни случаи на Ковид-19 од 4 јули, поради што во земјата сметаат дека неодамнешниот пораст на нови случаи предизвикани од ширењето на Делта сојот го надминал својот врв. Бројот на новоинфицирани паѓа шести ден по...

Британските лeкapи пpeдyпpeдyвaaт: Зимaвa мoжe 60.000 лyѓe дa ympaт oд гpип

Дури 60.000 луѓе во Британија би можеле да умрат од грип претстојната зима затоа што здравствениот систем повеќе нема да може да го издржи оптоварувањето, пишува Ивнинг стандард. Експертите предупредуваат дека мора да се направат подготовки. Според најновите извештаи комбинацијата од...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Nhà Cái FABET – Một Điểm Đến Uy Tín Cho Cá Cược Bóng Đá

Cá cược bóng đá ngày càng trở nên phổ biến trên toàn thế giới, và việc chọn một nhà...
- Advertisement -spot_img