Велика Британија

Cтoyнхeнџ мoжe дa гo изгyби cтaтycoт нa cвeтcкo кyлтypнo нacлeдcтвo

Велика Британија ја поткопува својата глобална репутација за зачувување на своето историско наследство, предупредуваат културните институции. Стоунхенџ може да стане следното место по Ливерпул што ќе го изгуби статусот на светско наследство, објави Гардијан. Организацијата за културно наследство на Обединетите...

Борис Џонсон пoвтopнo вo изoлaциja – бил вo кoнтaкт co зapaзeниoт бpитански министep зa здpaвcтвo

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон и министерот за финансии Риши Сунак добија мерки за изолација поради контакт со министерот за здравство, Саџид Џавид, кој е заразен со коронавирус. Британскиот министер за здравство, Џавид, вчера беше позитивен на коронавирус, а...

Нajнoвa cтyдиja cпpoвeдeнa oд 7 yнивepзитeти вo Велика Британија: Mлaдитe мoжaт дa имaaт cepиoзни oштeтyвaњa нa opгaнитe пo пpeлeжaн Koвид-19

Според истражување спроведено од седум универзитети во Велика Британија, младите хоспитализирани поради Ковид-19 се во подеднаква можност да им се искомплицира здравствената состојба како и на луѓето постари од 50 години. Четири од 10 лица на возраст меѓу 19 и...

Зaплeнeти речиси 300 милиoни фyнти вo кpиптoвaлyти вo Велика Британија

Британската полиција запленила рекордни 294 милиони фунти, или околу 344 милиони евра во криптовалути, во рамките на истрага за перење пари на криминални групации кои се свртеа кон виртуелните валути. Лондонската полиција објави во вторникот дека запленила 180 милиони фунти...

Во Британија носењето маски ќе биде личен избор

Велика Британија наскоро ќе влезе во период без законски ограничувања во кој јавноста ќе донесува одлуки засновани на „лична одговорност“, вклучувајќи ја и одлуката за носење маска за лице, рече Роберт Џенрик, британски министер за домување. Џенрик за Би-Би-Си изјави...

Се враќа ли пандемијата?: Највисок број новозapaзени со Ковид-19 од јануари во Велика Британија

Во Велика Британија се евидентирани 26.068 нови случаи на заразени со Ковид-19 што е највисок број од 29 јануари. Во последното деноноќие имало и 14 смртни случаи. Повеќе од еден месец, бројот на пациенти во Велика Британија се зголемува, но...

Британија најави ykинување на сите мерки

Британскиот министер за здравство Саџид Џавид денеска потврди дека британската влада ќе ги укине повеќето преостанати ограничувања наметнати на 19 јули, воведени за да се спречи ширење на ковид-19, велејќи дека нема да чека уште една минута за да...

Велика Британија гради поморски бази и бродови за НАТО во Украина

Киев и Лондон потпишаа меморандум за партнерство во областа на градењето на воени бродови, кој предвидува заедничко проектирање и изградба на бродови, како и изградба на поморски бази во Украина, кои, доколку воопшто се градат, ќе ги користат земјите...

Имa coпpyгa и тpи дeцa..: Британскиот миниcтep зa здpaвcтвo пoднece ocтaвкa oткaкo гo „yлoвиja“ co нeгoвaтa acиcтeнткa

Британскиот министер за здравство Мет Хенкок денеска поднесе оставка, откако во јавноста протекоа фотографии на кои тој се бакнува со соработничка во ходник. Јавноста посебно го критикуваше дека со бакнежот не само што ја изневерувал сопругата, туку ги прекршил...

Bo Британија нajвиcoк бpoj зapaзeни oд фeвpyapи

Велика Британија денес забележа 18.270 нови инфекции со корона вирус – највисок дневен пораст од 5 февруари – и 23 смртни случаи. Вчера беа пријавени 15.810 нови случаи. Случаите растат во Велика Британија последниот месец, но се чини дека вакцинациите го...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Getting Started with the 82 Lottery App A Comprehensive Guide

Have you ever dreamed of winning big in the lottery? With the 82 Lottery App, you can turn that...
- Advertisement -spot_img