венко филипче

Филипче се гордее за повисоките плати за лекарите – жали оти не почнал проектот за нов клинички центар

Министерот во заминување Венко Филипче денеска пред новинарите кажа за што најмногу е горд и за што жали во текон на неговиот мандат и раководење во министерството за здравство. Прво горд сум што имавме одлична соработка и координација во едни...

Филипче не се познавал лично со Беким Сали, но ќе му оставел аманет да биде одговорен

Не се познавам лично со Беким Сали, но ќе иницирам средба. Ќе му оставам аманет да биде одговорен и транспарентен, пред сè, кон новинарите, истакна министерот за здравство во заминување, Венко Филипче на денешната прес-конференција одговарајќи на новинарското прашање. Тој...

Новиот министер за здравство приватно се занимава со текстил

По одржаната седница на централното претседателство на „Алтернатива“, беа објавени носителите на јавни функции кои ќе влезат во Влада од нивната партија. За министер за здравство, на местото на Венко Филипче доаѓа стоматологот Беким Сали, кој приватно се занимава со...

Зошто Венко Филипче го прави „Никоб Медикал“ држава во држава?

Попладнево, по жестока расправа во Комисијата за здравство во Собранието на Р.Македонија, беше запрена расправата по Законот за здравствена заштита со кој се овозможува приватни оператори да склучат договори со јавните здравствени институции за Итна помош. На овој начин...

Заев: Сега со Филипче ќе имаме повеќе време да возиме мотори

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција по договорот со Алтернатива, коментираше за Венко Филипче, со оглед дека тој во иднина нема да биде министер за здравство, затоа што со тоа место ќе раководи Алтернатива. Заев кажа дека сега Филипче ќе...

Филипче: За прв пат институтот за радиологија во Скопје добива два апарати за магнетна резонанца

Во јавното здравство на нашата држава за првпат се инсталираат два апарати за магнетна резонанца со јачина од 3 Tesla, пишува министерот за здравство Венко Филипче на својот официјален фејсбук-профил. На овие апарати ќе се прават најсовремени снимки со што...

Филипче: Очекуваме да пристигнат двајца од седумте пациенти кои беа хоспитализирани во „Пирогов” во Бугарија

Двајца од вкупно седумте пациенти кои беа хоспитализирани во болницата „Пирогов” ги очекуваме да пристигнат од Бугарија. Јас утрово разговарав со директорот на болницата. Тие се испишуваат во стабилна состојба како што впрочем беа целокупниот овој период. Станува збор...

Филипче: Меѓу настраданите има повеќе членови на едно семејство, оние кои преживеале се во стабилна состојба

Сите седум повредени кои по сообраќајната несреќа се хоспитализирани во болницата Пирогов во Софија се во стабилна здравствена состојба и никој не е животно загрозен, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. По посетата на болницата заедно со премиерот Зоран Заев...

Филипче: Сите кои тргнуваат од принципите на медицината ги поддржуваат мерките, Уставот гарантира дека јавното здравје е пред сѐ

Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести, сите релевантни експерти од овие области, кои тргнуваат од принципите на медицината и епидемиологијата стојат позади мерките. Тие се неопходни да се задржи релативно мирната епидемилошка состојба во држатава, истакна министерот...

Филипче: Граѓаните имаат избор или да направат ПЦР тест што ќе го платат сами, или да се вакцинираат бесплатно

Мерките кои ги предлага Комисијата за заразни болести, како советодавно тело на министерот за здравство, се целосно издржани. Целта е да се одржи релативно стабилната епидемиолошка состојба и да се зголеми интересот за вакцинацијата, истакна министерот д-р Венко Филипче...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img