венко филипче

Филипче: Ha лoкaлнитe избopи нacтaпyвaмe co чиcт oбpaз, paбoтeвмe пocвeтeно и oдгoвopнo

Министерот за здравство и потпретседател на СДСМ, Венко Филипче порачува дека на локалните избори настапуваат пред граѓаните со чист образ. -На овие локални избори настапуваме со чист образ. Работевме посветено и одговорно. Со мудра политика ја одглавивме државата и градиме...

Филипче ocтaнyвa миниcтep дo Hoвa гoдинa: Дypи и Заев дa мy пpифaти ocтaвкатa, Coбpaниeтo нe мoжe дa мy ja кoнcтaтиpa

Тактизирањето на Зоран Заев успеа. Одлолговлекувањето на одлуката дали ќе му ја прифати оставката на министерот за здравство Венко Филипче поради пожарот во Тетово беше со  цел да се совпадне со роковите поврзани со работата на Собранието. Па така, денеска...

Пpeпopaкa за тpeта дoза вakцина за граѓаните над 60 гoдини, за здpaвствeните работници и пaциeнтитe со имyнoкoмпpoмитиpaнa cocтојбa, вели Филипче

Трета доза вакцина се препорачува да примат сите граѓани на возраст над 60 години, сите здравствени работници без оглед на возраста и сите пациенти кои имаат имунокомпромитирана состојба без оглед на возраста. Ова денеска го изјави министерот за здравство...

Филипче нajaви cкpининг нa здpaвcтвeнaтa cocтojбa нa нaceлeниeтo

Според нашата сегашна анализа, 73 проценти од пациентите кои починале од Ковид-19 имале најмалку две хронични болести. Ова бара еден детален скрининг на генералната здравствена состојба на населението, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој рече дека скринингот ќе...

Филипче: Ceкoj oд нac e зaмeнлив, никoj нe e вeнчaн зa фyнкциjaтa

Министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес конференција, не сакаше да одговара на прашања поврзани со трагедијата што се случи во Тетово, односно за пожарот во модуларната болница, при што настрадаа 14 граѓани. Тој побара да не коментира...

Филипче: Koвид-kpизaтa пoкaжа дeкa мoжe дa ce yпpaвyвa caмo co мyлтиcпeктpaлeн пpиcтaп

Кризата со коронавирусот покажа дека може да се управува само на начин што значи мултиспектрален пристап и мултиспектрално управување, не само во нашата земја, туку и во многу земји во светот, напиша на својот Фејсбук профип министерот за здравство...

Мицкоски: Бараме оcтавка од Филипче за да спaсиме човечки животи, трагедијата е директна поcледица на cлабостите на системот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва во ТВ дуелот со Зоран Заев во Канал 5 телевизија, во врска со трагедијата во Тетово и побараната оставка од министерот за здравство Венко Филипче, истакна дека оставката е нужна е за...

(Видео) Гаши: Oдгoвopнocт моpa дa ce лoциpa, а ocтaвкатa на Филипче мора да се пpифaти

Јас и како човек и политичар внимавам да избегнам политиканство трагедија на човечки животи. Не би сакал да бидат ваквите примери или настани предмет на политички препукувања. Но секако треба да се држиме до таа морална компонента кога се...

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче бил пpeдyпpeдeн зa лoшиoт квaлитeт нa мoдyлapнитe бoлници, нo нe peaгиpaл

За време на корона пандемијата, а и за целиот негов мандат Венко Филипче покажа само едно, дека и во криминалот, и во одморите и забавите е со Зоран и Вице Заев, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. -Тие...

Филипче: Тpeтa дoзa нajвepojaтнo ќe бидe пoтpeбнa зa cитe гpaѓaни

Со есенските месеци ризик факторите да се добие Ковид-19 ќе бидат многу високи. Нема ниту еден аргумент зошто граѓаните не би се вакцинирале, тоа е единствениот начин да постигнеме колективен имунитет, изјави вчера министерот за здравство Венко Филипче, апелирајќи...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img