February 6, 2023, 4:12 am

вето

И нa Брнз и дojдe пpeкy глaвa: Beтoтo на Бугарија e pизик нe caмo зa Македонија, туку и за ЕУ

САД се разочарани од ветото на Бугарија поради бројни причини, а пред сѐ затоа што веруваат дека Македонија беше подготвена да го почне процесот на отворање и затворање на поглавјата со ЕУ, изјави во интервју за Гласот на Америка, американската...

За близок соработник на Заев ветото од Бугарија е последица на гpeшките на Илинденска, власта немала стратегија и знаење за тоа како функционира ЕУ

Еден од блиските соработници на премиерот Заев последните години кој беше и пратеник и национален координатор за стратегијата за едно општество и мултикултурализам се согласува дека ветото од Бугарија е последица на грешките на Илинденска. Според Рубин Земон лидер на...

Eвропските социјалисти бараат Борисов да го повлече вeтото

Групата на Социјалисти и демократи во Европскиот парламент го повикаа премиерот на Бугарија да го повлече ветото за усвојување на преговарачката рамка на ЕУ со Македонија. -Бугарскиот премиер Бојко Борисов мора да ја прекине неговата срамна блокада на евроинтегративниот процес,...

Каракачанов ги објави трите точки што бара да бидат додадени во Договорот за добрососедство

Красимир Каракачанов, лидерот на бугарското ВМРО и потпретседател на владата, денеска за бугарската телевизија ги објави трите точки кои Софија бара да бидат ставени во анекс на Договорот за добрососедство за да може да биде тргната блокадата на Бугарија. Според него,...

Каракачанов: Сороcоидите, cталинистите и руcофилите се винoвни за за бугарското вето

Ова се наведува во декларацијата на пратениците од ВМРО БНД на Красимир Каракачанов. Со вашето лицемерно однесување докажавте само едно: „Додека политичката елита во Скопје се ракува со едната рака, другата рака ја има стисната во скриена тупаница“, се вели...

Милошоски со вести од Брисел: Кон вeтото на Бугарија се придодаваат уште две земји членки на унијата

Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, од дипломатски извори од Брисел дознава дека вечерва на амбасадорскиот ЕУ-состанок во Брисел, Бугарија ги блокирала и заклучоците за Македонија, а не само предлог-преговарачката рамка. По однос на македонско-бугарските спорни прашања неколку земји членки јавно...

Милошоски: Бугарија ги блokиpa и заклучоците за МК, а не само преговарачката рамка

На амбасадорскиот ЕУ-состанок во Брисел, Бугарија ги блокира и заклучоците за МК, а не само преговарачката рамка.Истовремено неколку ЕУ членки, меѓу кои се и ФР, Грција, Италија и Холандија се против усвојување на заклучоци и/или преговарачка рамка само за...

Џабе се „додворуваше“: Интервјуто на Заев не помогна, Македонија сепак ќе добие вето

Повеќе високи дипломати од земји членки на ЕУ за МИА потврдија дека  Македонија речиси сигурно ќе биде блокирана од страна на Бугарија на следниот министерски совет на Унијата, на кој требаше конечно да биде усвоена преговарачката рамка, јави дописничката...

Василевска: Бугарија уште од 2008 го планирала вeтото и блокадите за Македонија

Таков медиумски мрак и цензура како сега во овој период на Зоран Заев немало до сега. Заев прави една пиар стратегија. Но, не очекуваат од интелектуалците да излезат од својот комфор и да влезат во огнот. Веќе тоа не...

Заев откако смени име, се откажа од идентитетот нема право да збори за црвени линии

На ветото од Бугарија е напишано името на Зоран Заев, се наведува во реакцијата на ВМРО – ДМНЕ на изнесените ставови на Зоран Заев за новинската агенција Франс прес. Човекот нема ниту еден успех постигнато во надворешната политика. Впрочем на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img