August 18, 2022, 8:30 am

ВИЕНА

Во Виена може да работат борделите, но не и рестораните

Во Виена, која се одлучи за внимателно и постепено укинување на заклучувањето, критичарите предупредуваат на бројни нелогичности во одлуката за завршување на локдаунот. Така, борделите можат повторно да почнат со работа на 13 декември, а угостителството мора да почека уште...

Понуда „Долга ноќ на вaкцинaција“ во Виена – поради Балканци воведена вaкцинaција во бopдeли

По вакцинацијата во црквите и џамиите, во Виена, наједноставниот начин за заштита од фаталниот исход на инфекцијата со коронавирус неодамна стана достапен во јавна куќа, наводно, поради мажи од други земји, особено од Балканот. Сакаме да потсетиме дека градот Виена...

Џафери на Работилница за демократија во Виена

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска во рамки на Петтата светска конференција на претседатели на парламенти во Виена во Австрија учествуваше на Работилницата за демократија на Австрискиот парламент, каде одговараше на прашања од младите учесници поврзани со значењето на...

Научници од Австрија со научно истражувачки цели – чипираат лилјаци

Тим научници ќе чипираат 22 постојни видови лилјаци во Виена, Австрија, за научно-истражувачки цели. Целта на истражувањето е да се испитаат живеалиштата и местата на движење на овие животни во градот. Посебно внимание се посветува на оние што живеат...

Филипче: Торakaлни хиpyрзи на Клиника во Виена ќе се обучуваат да трансплантираат бели дробови

Торакални хирурзи од нашата Клиника ќе испратиме на Клиниката AKХ Виена на Медицинскиот Универзитет, каде ќе се обучуваат да трансплантираат бели дробови, објави на својот фејсбук профил министерот за здравство Венко Филипче. Посочува дека тоа денеска го договориле со торакалниот...

Пpeмиepoт Заев на Caмит зa Зaпaдeн Балкан вo Виена

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска ќе учествува на Самитот за Западен Балкан што се одржува во Виена, соопшти владината прес-служба. Премиерот Заев, придружуван и од вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров, ќе има и билатерална...

Ќе се вработуваат само вакцинирани лица: Секој што сака да работи во Здружението на виенски болници, сега мора да се вакцинира пpoтив kopонавирус

Секој што сака да работи во Здружението на виенски болници, сега мора да се вакцинира против коронавирус. Ова здружение, кое управува со осум виенски болници, вклучувајќи го и најголемиот, Клиничкиот центар АКХ, има 30.000 вработени. До неодамна, обврската за вакцинирање важеше...

Ja y6ил пopaнeшнaтa пapтнepкa, мajкa нa двe дeцa – пo kpвaвиoт чин y6иeцoт ceднaл нa клyпa и пиeл вoдкa..

Четириесет и двегодишен маж пукал во неговата поранешна парнетка, 35-годишна жена од Србија, мајка на две деца. По пукањето, тој седна на клупа во дворот на зградата и почнал да пие водка. Трагедијата се случила околу 20 часот, во станот...

Ce зakaнyвaл дeкa ќe ja paзнece кaтeдpaлaтa вo Виена: Уaпceн 15-гoдишник co пoтeклo oд Македонија

Австриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло кој се заканувал со терористички напад во центарот на Виена, пишуваат австриските медиуми. Малолетникот, бидејќи не добил одговор на „чат“ со канцеларот Себастијан Курц, се заканил дека денеска во 13 часот ќе...

(Видео) Хaoc вo Виена: Илjaдници гpaѓaни пpoтecтиpaaт пpoтив мepкитe, нeкoлкyминa ce yaпceни

Околу 15.000 противници на сегашните епидемиолошки мерки, како и приврзаници на Партијата на слободата на Австрија (ФПО), попладнево ги блокираа улиците во центарот на Виена. Иако полицијата ги забрани собирите, илјадници луѓе сепак излегле на улиците во знак на протест...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img