визи

Најголемиот успех во европската интеграција – 12 години визна либерализација со ЕУ

Поранешниот македонски амбасадор во САД, Васко Наумовски, на фејсбук потсети за годишнината од визната либерализација со ЕУ. „Пред 12 години, на 19.12.2009 год., стапи на сила одлуката на Советот на ЕУ за визна либерализација, со што македонските граѓани почнаа да...

Растат тензиите: САД пpecтана да издава визи за руски државјани

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Русија, повикувајќи се на „недостаток на персонал“, речиси целосно го суспендираше издавањето визи за руските граѓани, се наведува во коментарот на портпаролот на Министерството за надворешни работи од Русија, Марија Захарова. „Вината се префрла...

Германија издaлa 2.400 визи зa eвaкyaциja нa Aвгaнистaнци кoи paбoтeле зa германскиот вoeн пepcoнaл

Германските власти досега им издале 2.400 визи на лица од Авганистан и нивни роднини кои работеле за воениот персонал. Портпарол на Министерството за надворешни работи во Берлин изјави дека изминатите недели биле издадени 2.400 визи за локални лица и нивни...

Ладен туш од Франција: Уkинувањето на визите за Косово е сон и нема да се случи ниту во 2022 година

Советникот на претседателот на Франција, Емануел Макрон, Жерар Ару, изјави дека укинувањето на визите за граѓаните на Косово е сон и дека тоа нема да се случи ниту во 2022 година. Имено, поранешниот претставник на Приштина во Франција, Бернард Никај,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img