Виктор Орбан

Орбан појаснува: Со Германија се скаравме поради мигрантите

Унгарскиот премиер Виктор Орбан напиша дека обновувањето на соработката меѓу европските влади ќе бара „натчовечки напори“ откако германската канцеларка Ангела Меркел ќе се пензионира. „Едно е сигурно: ерата на двосмисленост, скришум политика и лебдеење заврши со Меркел“, напиша Орбан, додавајќи:...

Федерализацијата на ЕУ имаше гласни противници на варшавскиот самит

На европските конзервативци им треба нов предлог за континентот, изјави Јарослав Качински, шеф на полската владејачка партија Право и правда (ПиС), во саботата на 4 декември, на Самитот на европските конзервативни и десничарски лидери во Варшава. Качински, исто така,...

Орбан: Boвeдyвaњeтo кapaнтин би бил нeкopeктeн пoтeг кoн вeќe вakциниpaнитe

Во денешната изјава, премиерот на Унгарија, Виктор Орбан истакна дека воведувањето на нов карантин поради коронавирусот, бил бил сосема некоректен потег кон веќе вакцинираните граѓани. Но, дополни, дека доколку се вметнат некои нови рестрикции, ковид-сертификатот би имал голема улога. Генерална...

(Фото) Мицкоски нa cpeдбaтa со Орбан: Одличнa copaбoткa нa двeтe cecтрински пapтии, ce зaлoживмe пoддpшкaтa дa пpoдoлжи, дa ce paзвивa и yнaпpeдyвa

Заедно со Александар Николоски остваривме средба со премиерот на Република Унгарија и претседател на сестринската партија ФИДЕШ, Орбан Виктор. На средбата ја истакнавме одличната соработка на двете сестрински партии и се заложивме поддршката да продолжи, да се развива и унапредува....

Орбан co порака дo ВМРО-ДПМНЕ: Унгарија гo пoддpжyва члeнcтвотo нa Македонија во ЕУ

Унгарскиот премиер Виткор Орбан испрати порака до ВМРО-ДПМНЕ кажувајќи дека Унгарија го поддржува членството на Македонија во Европската Унија. Ова беше објавено на Твитер профилот на Золтан Ковач. Тој е унгарски историчар и политичар кој служи како Државен секретар за...

Орбан: ЕУ мора да сфати дека Србија е клучот за стабилноста на Западен Балкан

Србија е клучот за стабилноста на Западен Балкан, рече унгарскиот премиер Виктор Орбан во четвртокот во Белград. „Секој регион има централна земја. Имавме земја што беше клучна за време на интеграцијата - тоа беше Полска. Затоа ја поддржувам Србија и...

Орбан во посета на Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска се сретна со премиерот на Унгарија Виктор Орбан кој е во посета на Белград, пренесува Блиц. По разговорите на двата лидери, ќе се одржи пленарната седница на делегациите на Србија и Унгарија, на кои...

Сорос стои зад нaпaдите врз унгарската влада, обвинyва унгарската министерка за правда

Унгарската министерка за правда Јудит Варга изјави дека финансиерот Џорџ Сорос стои зад новите напади врз Владата на Унгарија поради наводното нарушување на слободата на медиумите. Одговарајќи и на надзорната агенција Репортери без граници (РСФ), кои редовно го ставаат премиерот...

„Залудни се напорите на ЕУ“: Орбан со експресна реакција на ултиматумот на ЕУ поради законот пpoтив ЛГБТ пpoпагандата во училиштата

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и постави ултиматум на Унгарија, велејќи дека земјата мора да го смени новиот закон, кој, како што тврди, ги крши правата на ЛГБТ или во спротивно ќе се соочи со поведување...

Орбан: Кај нас мажите клекнуваат само пред Бога, државата и нивната идна сопруга

Арената „Пушкаш“ во Будимпешта звучеше како вистинско бојно поле за време на мечот на Европското првенство помеѓу Унгарија и Франција, сето тоа благодарение на унгарските навивачи кои од се срце ги бодреа своите миленици до изненадувачко реми (1: 1),...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img