August 18, 2022, 8:32 am

вкацинација

Две дози вакцина не ја спречуваат заразата со Oмикрон

Научниците од Велика Британија предупредуваат дека две дози вакцина против коронавирус не се доволни за да се спречи инфекција со новиот сој омикрон, пишува британски Би-би-си. Новите анализа кај случаи заразени со омикрон и делта-сојот во Велика Британија покажале дека...

Хрватите мeѓy нajcкeптичнитe зa вakциниpaњe пpoтив Koвид-19

Нешто повеќе од една петтина од хрватските граѓани изјавиле дека не сакаат да се вакцинираат против Ковид-19, со што Хрватска е една од првите неколку земји во ЕУ, според резултатите на Евробарометар. На прашањето кога би се вакцинирале ако властите...

Бил Гејтс: “Heмa дa пpecтaнaм дa нocaм мacкa иaкo ги пpимив двeтe дoзи нa вakцинa”

Американскиот милијардер Бил Гејтс ја прими втората доза на вакцина против Kовид-19, па рече дека, иако бил вакциниран, ќе продолжи да ги почитува епидемиолошките мерки како што е носење маска. „Сакам да бидам пример за другите. И покрај тоа што сте...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img