October 2, 2023, 8:08 pm

возачка дозвола

Германија се дигитализира: Од денес во примена се возачките дозволи достапни на телефон

Од денес во Германија може возачката дозвола да се добие во дигитална форма. Предностите во почетокот ќе се чувствуваат најмногу при користење услуги на car-sharing или при изнајмување автомобил. Германија денес ја пушти во редовна работа техниката што е неопходна...

Таксист останал без возачка дозвола поради две пици

Расправијата за две пици станала насилна во германскиот град Менхенгладбах, до тој степен што таксист соборил девојка кога таа не сакала да ја остави на патот. Младa двојка си купиле пици со лук во саботата рано утрината, по ноќно излегување...

Дали знаете која е единственета личност во светот која може да вози нерегистриран автомобил без возачка дозвола?

Возачката дозвола е задолжителен документ за секој кој сака во животот да управува со автомобил или некое друго превозно возило со кој се докажува (или барем треба да е потврда за) способноста за возење на одредени категории возила. Но,...

Им се бара митo за да поминат од прва: Граѓаните маkа мaчат со полагањето за возачка дозвола

Ако сакате да добиете возачка дозвола, не секогаш обуката за возење може да заврши работа. За она што беше јавна тајна, кандидатите и инструкторите сега отворено зборуваат за корупцијата за добивање на дозволи. Ако во редовна постапка добивањето на...

МВР не издава возачки дозволи оти нема обрасци

Министерството за внатрешни работи не издава возачки дозволи оти нема обрасци, тврдат граѓани кои деновиве се обиделе да добијат исправа за управување со моторно возило. Според нив проблем е да се извади возачка дозвола и за новоположени, но и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img