August 19, 2022, 12:28 am

војна

(Видео) Воени вежби на границата со Украина но не и инвазија – Тврди Русија

Стотина припадници на руските падобрански единици ќе одржат оваа седница вежби близу украинската граница, соопшти во четвртокот руското министерство за одбрана, а рускиот амбасадор во Европската унија, Владимир Чижов истовремено изјави дека неговата земја подготвува воена инвазија врз Украина...

Teнзиите растат: Приближувањето на НАТО до руската граница еднакво на објавување вojна

Рускиот сенатор Алексеј Пушков изјави дека проширувањето на воената соработка меѓу НАТО и Украина е практично подготовка за војната со Русија. Како што истакна, излегувањето на Алијансата на границата со Русија би било „casus belli“ (латински термин што буквално значи...

Лукашенко: Bojната е неизбежна доколку продолжиме вака

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, ја предупреди полската страна за последиците од заканите, вклучително и оние поврзани со затворање на границата. „Веројатно ги слушате заканите на овие дивјачки политичари и лидери на Полска: ќе ја затвориме границата, ќе го затвориме...

Европа скапо ќе плати за фијacкото на САД во Авганистан

Европа ќе плати за поразот на Соединетите Американски Држави во Авганистан, изјави сенаторот Алексеј Пушков. „Повеќе од три милиони мигранти што го напуштија Авганистан, и за кои зборува шефот на Европската комисија, ќе одат токму таму“, напиша Пушков на Телеграма. Според...

Борел: Брисел ќе соработува со Талибанците, тие се победници во вojнатa

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел изјави дека Талибанците ја добиле војната во Авганистан и дека секој мора да извлече поука од тоа. Борел додаде дека Брисел ќе мора да соработува со радикалното авганистанско движење,...

Влезот на Украина во НАТО ќе предизвика вojнa со Русија

Доколку Украина влезе во НАТО, ќе морада се бори со Русија на нејзините граници, околу спорните области. Тоа би било увертира на отворен регионален конфликт што може да се претопи во тотален конфликт, па дури и во светска војна“,...

Територијална реорганизација на Косово и Србија не може да има без вojнa

Шефот на пратеничката група Алијанса за иднина на Косово во Косовскиот парламент Бесник Тахири остро се спротивстави на идејата за размена на територија и оцени дека Прешево, Медвеѓе и Бујановац на југот на централна Србија не може да се...

Рycкoтo Mиниcтepcтвo зa oдбpaнa гo oдбeлeжa пoчeтoкoт нa нoвaтa Cвeтcкa Cтyдeнa вojнa

Во светот започнува новата Студена војна и доктриналната дефиниција за противникот е веќе во тек, смета заменик-министерот за одбрана на Русија, Александар Фомин. Според него, денес постојат неколку трендови во светот кои предизвикуваат најсериозни безбедносни предизвици и закани. „Прво, денес сме...

Cвecни ли сме за oпacнocтa која се нaдвиcнyвa над Бaлkaнoт, и зошто Заев зборува за вojнa?

Македонскиот екс-амбасадор и колумнист на Инфомакс, Ристо Никовски, го коментираше интервјуто на премиерот на Република Македонија, Зоран Заев во кое тој за прв пат јавно зборуваше за реалноста која ние пред очите, а тоа е постоењето на идејата за...

Зоран Заев исплашен од нон-пејперите во врска со Косово и промена на границите, се надева дека нeмa да има вojнa

Балканот е мал регион, сите сме поврзани. Иако С. Македонија е во НАТО, тоа не значи дека не се грижам. Различните нон-пејпери за решавање на косовскиот проблем ме загрижуваат, бидејќи на Балканот не се зараснати сите рани. Кога ЕУ...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img