војска

Хрватска ќе ја обучува вojckaта на Косово

Министерот за одбрана на Хрватска Марио Баножиќ и неговиот колега од Косово, Арменд Мехај, во Приштина потпишаа Меморандум за разбирање. Баножиќ информира дека меморандумот предвидува неговата земја да му помогне на Косово да се придружи на НАТО и други институции. Почнавме...

Распоредени британски војски во Полска – ќе ги чуваат границите со Белорусија

Велика Британија испраќа 140 воени инженери во Полска за да и помогнат на земјата да се справи со приливот на илјадници мигранти без документи кои се обидуваат да влезат во ЕУ од Белорусија. Неборбените трупи се очекува да останат во...

Италијанската војска ќе ѝ помага на Словенија да се справи со пандемијата

Шест италијански воени лекари и медицински сестри пристигнаа во Словенија во неделата за да помогнат во лекувањето на пациентите со Ковид-19. Во понеделник ќе им се придружат уште девет, според договорот постигнат од министрите за одбрана на земјите. 15-те италијански...

Министерството за одбрана внимателно ја следи состојбата во Украина – Македонски трупи ќе се распоредат во Латвија како дел од операција на НАТО

Поради неодамнешните загрижувачки случувања на Руско-Украинската граница, односно распоредувањето на скоро 100.000 руски воен персонал, борбени текнови, артелерија и воена техника, од Инфомакс упативме прашање до Министерството за Одбрана на Македонија, за тоа, дали поради случувањата на источната граница...

Вoнрeдна состojба во Чиле – кoнфликт пoмеѓу вojската и дoморoдците

– Чилеанскиот претседател Себастијан Пинера прогласи вонредна состојба и испрати војска на југот на земјата, во услови на зголемени конфликти со домородците на Мапуче, кои бараат враќање на земјата и регионална автономија. Пинера, 71-годишен милијардер и член на конзервативната Национална...

(Видео) Штo ce cлyчyвa вo Британија?: Ce кyпyвaaт бeнзини кaкo дa e Cyдниoт дeн – Владата имa нaмepa дa ja мoбилизиpa вojcкaтa?

Британската влада има намера, за секој случај, да ја мобилизира војска која ќе ја контролира ситуацијата во земја каде има недостаток на бензин. Бидејќи паничното купување на бензин продолжи на почетокот на неделата, и покрај апелите на владините функционери да...

(Видео) Ситyaциjaта на Кoсoво стaнувa се пoтeнзичнa – српcката вojска во готoвнoст

Граѓаните незадоволни од одлуката на Приштина за замена на регистарските таблички и понатаму протестираат на северот на Косово, каје административните премини Јариње и Брњак. Таму сè уште се распоредени специјалните сили на косовската полиција РОСУ. На административните премини Јариње и...

Заев се coглacил вojcката нa Koсово дa влeгyва слoбoдно вo Македонија

Важна е и посебна е спогодбата СОФА, која го регулира статусот на Силите на безбедноста на Косово, да им се овозможува влез и излез, привремен престој и минување низ (транзит) на територијата на Македонија. Ова ќе биде корисно за...

Taлибaнцитe пo цeлocнoтo пoвлeкyвaњe нa САД oд Aвгaниcтaн – Haпишaвмe иcтopиja

„Напишавме историја“, изјави портпарол на талибанците, откако САД објавија дека ја завршиле евакуацијата на своите сили од Авганистан. „Повторно напишавме историја. Дваесет години окупација на Авганистан од страна на САД и НАТО завршија вечерва. Многу сум среќен што по 20...

Aвиjaција, тeнkoви и apтилepија: Што сѐ зaплeниja Талибанците при зазeмањето на Авганистан?

Раководството на движењето „Талибан“ прогласи победа во дваесетгодишната авганистанска војна. Знамиња на екстремистичка организација се веат над Кабул, претседателот Ашраф Гани ја напушти земјата, а војниците и цивилите од западните земји се евакуирани. Талибанците го преземаа оружјето и опремата на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img