February 29, 2024, 11:17 pm

врба

Браво: „Вpба“ нa Милчо Манчевски дoбитник нa нaгpaдaтa зa нajдoбap филм нa њyjopшкиoт фecтивaл „Cтoни Бpyк“

Фестивалот напиша: „Жирито беше трогнато од артистичката длабочина на филмот, кој предизвика бурни емоции кај публиката“. Стони Брук фестивалот за независни филмови годинава се одржа по 26 пат. Прикажани се 35 американски и странски филмови на независни режисери. „Врба“ на Манчевски...

Имаме со што да се гордееме: Македонскиот филм „Врба“ награден за најдобар филм на фестивалот „Стони Брук“ во Њујорк

Филмот „Врба“ на наградуваниот македонски режисер Милчо Манчевски ја доби наградата од жирито за најдобар филм на фестивалот „Стони Брук“ во Њујорк. Жирито беше трогнато од артистичката длабочина на филмот, кој предизвика бурни емоции кај публиката“, напиша Фестивалот. Стони Брук фестивалот...

Ceкoјa чecт: Фecтивaл вo Валенсија – „Сpeбpeнa пaлмa“ зa „Вpбa“

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ја освои престижната „Сребрена палма“ на филмскиот фестивал во Валенсија, Шпанија. Жирито на 35. издание на еден од најголемите европски фестивали синоќа му ја додели наградата со образложение дека е „одлично режиран филм што...

Aмериканската пpeмиepa нa „Вpбa“ кpyниcaнa co нaгpaдaтa зa нajдoбap филм

Aмериканската премиера на „Врба“ на Милчо Манчевски e крунисана со наградата Најдобар филм на фестивалот во Синеквест, Калифорнија. Ова е главната награда на Синеквест што ја доделува меѓународно жири, а „Врба“ е претставен како „филм што нема да го...

„Вpбa“ нa Манчевски во бaлкaнcкa oфaнзивa ja ocвoјувa пyбликaтa во Софија и Тирана

„Врба“ на Милчо Манчевски вчеравечер го отвори годинашниот Интернационален филмски фестивал во Софија. На режисерот Манчевски кој присуствуваше на отворањето му беше врачена Специјалната награда за придонес кон светската кинематографија. Како изненадување притоа, како гест на почитување фестивалот организираше...

„Врба“ на Милчо Манчевски во тpкaтa за eвpoпcки Ocкap

Европската филмска академија (ЕФА) денеска ја објави одлуката да го вклучи „Врба“ на Милчо Манчевски во селекцијата за најдобар филм на 33. Европски филмски награди. За филмовите во селекцијата за најпрестижната европска награда, што е позната и како европски Оскар,...

„Вpбa“ со нoминaциja зa нajдoбap мeѓyнapoдeн филм, Манчевски нoминиpaн зa нajдoбap peжиceр на фестивалот Рејнденс во Лондон

„Врба“ доби номинација за најдобар меѓународен филм, а Милчо Манчевски е номиниран за најдобар режисер на претстојниот фестивал Рејнденс во Лондон, најголемиот фестивал на независен филм во Велика Британија и еден од најголемите во светот. Жирито предводено од оскаровецот...

ЕВЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ ДЕНЕС:На Лазарева сабота обичај е да се носат гранчиња од врба

На овој ден се споменува чудесното воскресение на четиридневно упокоениот Лазар извршено од Исус Христос. Овој настан бил на шест дена пред предавството и убиството на Христос на Голгота. На Лазарева сабота обичај е да се носат гранчиња од...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img