September 26, 2022, 9:14 pm

вучиќ

Америка врти нови лист кон Србија: Специјалниот пратеник на Трамп за Србија и Косово -Гренел ги изненади сите

Специјалниот пратеник на Трамп за дијалогот Белград-Приштина, Ричард Гренел рече дека САД имаат сега друг пристап од оној кој 30 години што се занимава со косовското прашање, а никако да го решат. Ова тој го изјави на потпишувањето на Вашингтонската...

Вучиќ по втор пат стана бруцош,сака да биде кошаркарски тренер

Претседателот на Србија по втор пат официјално стана бруцош. Александар Вучиќ присуствуваше на свечениот прием на бруцоши во Високата спортска школа, а фотографиите ги објави на својата страница на Инстаграм @ futuresrbijeav. „Среќен сум што по многу години почнувам да ги...

Грците со пpcт во ycта: Вучиќ се сретна со „Султанот“

Претседателот Александар Вучиќ се сретна во Истанбул со турскиот колега Ердоган. Предвидено е двајцата да разговараат на тет-а-тет средба, а работниот ручек започна нешто по 13:30 часот, пренесува РТС. Во пресрет на средбата со Ердоган, Вучиќ изјави дека е важно...

Вучиќ пристигна во Турција на средба со претседателот Ердоган

Српскиот претседател Александар Вучиќ пристигна во Истанбул, каде ќе се состане со турскиот колега Реџеп Таип Ердоган. Фотографиите од пречекот на аеродромот беа објавени на Инстаграм профилот „buducnostsrbijeav“. Според Танјуг, Вучиќ и Ердоган ќе се сретнат утре рано попладне на работен...

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА КИНА ДОАЃА ВО СРБИЈА: Ова се деталите од телефонскиот разговор на Претседателите на Кина и Србија

Претседателот на Србија Александар Вучиќ по телефонски разговор му се заблагодарил на кинескиот колега за помошта која Србија ја доби од Кина во борбата со запирање на ширењето на Корона вирусот. Вучиќ се заблагодарил и за донацијата на двете лаборатории...

Советничка на српскиот претседател откри детали: Вучиќ два дена практично беше на апapaти

Советничката за медиуми на претседателот на Србија, Сузана Васиљевиќ, говорејќи за здравствената состојба на Александар Вучиќ кој во петокот беше хоспитализиран, поради кардио-васкуларни проблеми, рече дека и самиот тој видел дека нешто сериозно не е ево ред, па побарал...

“Путин ме праша во текот на ручекот – Само кажи ми како успеа”

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека српските јавни финансии се така организирани и посочи дека сите пензионери ќе имаат повисока пензија од порано. "Кога бев во Русија за време на ручек Путин ме праша - само да ми кажиш...

Вучиќ му порача на Харадинај: „Немој да се силиш”

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска му порача на Харадинај дека не треба да „се сили". - Да се формира СЗО, ние исполнивме се што ветивме, уште колку да чекаме? Ќе почекаме да видиме дали се лажговци и манипулатори, се...

ВУЧИЌ ПОВТОРНО РАЗГОВАРАШЕ СО ПУТИН: Русија нема да стои настрана ако продолжат провокациите

Председателот на Русија  Владимир Путин и председателот на Србија Александар Вучиќ разговарале телефонски за решавањето на проблемот со Косово, соопшти прес-службата на  Кремљ. Разговорот е по барање на српската страна. „Разговарано е за проблемот за решавање на косовската криза во контекст...

ВУЧИЌ НЕ СЕ ЗАМАРА СО ЗАЕВ: Нема да му одговори на навредите, ќе го чека за одлуката за Унеско

Премиерот на Србија Александар Вучиќ изјави дека не го интересираат навредите, кои му ги упатил мандатарот за состав на новата Влада во Македонија , Зоран Заев и му порача дека ќе му суди по делата, односно по тоа како...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img