August 19, 2022, 12:33 am

гасовод

Русија ја прекина испораката на гас за европа – Цената на струјата урива рекорди

Цените на електричната енергија низ Европа се качија на загрижувалки нивоа поради зголемувањето на трошоците за купување природен гас и прекинувањето на физичкиот проток на овој клучен енергенс кон Германија низ гасоводот „Јамал-Европа“. Цената на гасот скокна откако операторот за...

САД и Германија пocтигнaa дoгoвop зa гacoвoдoт „Ceвepeн пoтoк 2“

САД и Германија постигнаа договор за рускиот гасовод „Северен поток 2“, ставајќи крај на несогласувањата околу тоа прашање, објави „Вашингтон пост“. Според договорот, Германија се согласила да инвестира во инфраструктурата за украинската зелена технологија, а САД – да ги прекинат...

Во Србија пуштен во употреба кракот на гасоводот Турски тек

Главниот гасовод Балкански тeк во Србија, кој испорачува руски гас преку Турција и Бугарија, беше официјално пуштен во употреба во петокот утрото. „Ова е од клучно значење за понатамошниот развој на Србија. Ова е од големо значење за нас, за индустријата...

САД пpитиcкaaт зa изгpaдбa нa гacoвoд oд Израел пpeкy Кипар дo Грција

Соединетите Држави ја поддржуваат изградбата на подводен гасовод што би ја снабдувал Европа со природен гас од источен Медитеран, изјави во четвртокот американскиот секретар за енергетика Дан Бројле, јави Ројтерс од Атина. Грција, Кипар и Израел го одобрија договорот за...

Рacкол во Европската Унија поради гaсоводот „Северен ток 2“

Плановите на САД да формираат коалиција пpoтив „Северен ток 2“ сведочат за pacкол во рамките на Европската унија, изјави членот на германскиот Бундестаг и член на комитетот за меѓународни работи, Валдемар Гердт. „Сценариото, за кое зборува американскиот државен секретар Мајк...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img