ГАС

Путин открива: Европа го препродава рускиот гас седум пати поскапо

Путин изјави дека Русија постојано ги предупредува европските партнери за опасноста од колапс на системот на долгорочни договори, дека Москва се уште е подготвена да и помогне на Европа во ситуацијата со цените на бензинот, но подвлече дека проблемите...

Вучиќ: Нема да има поскапувања на струјата и гасот во текот на зимата

„Во современиот свет три работи се важни, заедно со економијата и растот на БДП, кои се земаат здраво за готово, тоа се и енергенси - струја, гас, нафта, храна и вода и армијата“, вели српскиот. претседателот Александар Вучиќ.наодите и...

Цената на гасот повторно расте…

За прв пат од крајот на септември, вредноста на фјучерсите на гас во Европа достигна 1.150 долари за илјада кубни метри, покажуваат берзанските податоци. Растот во однос на вчерашниот ден е 4 отсто. Историскиот максимум – 1.937 долари – достигна...

Франција ги зaмpзнa цeнитe нa гacoт дo кpajoт нa 2022 гoдинa

– Франција ги замрзна цените на гасот за домаќинства до крајот на следната година, изјави премиерот Жан Катекс, појаснувајќи дека одлуката е донесена по наглото зголемување на цените на енергенсите. Претходно, француската влада планираше мораториумот да трае до април. Дополнително, домаќинствата...

Тестиран гасоводот во Србија, официјалното пуштање во употреба e на 30 декември

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска дека пробниот гас веќе поминал низ Турски тек во Србија и најави дека официјалното пуштање во употреба на новиот гасовод во нашата земја од бугарската до унгарската граница ќе биде на 30...

Русија откри уникатен извор на гас во морето Кара

Компанијата „Росњефт“ откри гас во Арктикот со вкупни резерви од 514 милијарди кубни метри гас и 53 милиони тони кондензат за време на дупчењето во лиценцираното подрачје на Восточко-Приновоземељски-2 во морето Кара, соопшти прес-службата на компанијата. Во согласност со одлуката...

ГА-МА: Oд втopник дo чeтвpтoк oгpaничeни кoличини пpиpoдeн гac кoн кopиcницитe

Од вторник до четврток следната недела, односно од 27 до 29 октомври годинава, преку гасоводот ќе се транспортираат ограничени количини на природен гас кон корисниците, најави денска АД ГА-МА. Како што информираат од компанијата, причина за намалениот транспорт на природен...

НАЦИОНАЛНА ГАСОВОДНА МРЕЖА: Нови 205 километри гасоводна мрежа

Во Македонија се градат нови гасоводни делници. Од државната компанија МЕР („Македонски енергетски ресурси“) велат дека со подобрувањето на временските услови ќе се интензивираат и работите на терен, пишува Лидер. Со затворањето на клириншкиот долг се овозможи изградба на делницата...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img