Гвантанамо

Новиот авганистански министер за одбрана е поранешен затвopeник во Гвантанамо

Талибанците денеска го поставија Мула Абдул Кајум Закир за вршител на должноста министер за одбрана во Кабул. Во извештајот на Ал Џезира се наведува дека Закир е поранешен притвореник во американскиот затвор Гвантанамо на Куба, објави Ројтерс. Светските медиуми пренесуваат дека...

(Видео) Американците мeтa на oдмaзничkи yбиcтвa на иcлaмистите кое беа ocлободени од Гвантанамо

Повеќе од 200 поранешни затвореници во Гвантанамо кои беа ослободени се вратија на тероризмот додека 151 се уште се во бегство. Во извештајот на Канцеларијата за национално разузнавање од 18 декември 2020 година, се посочува дека 229 поранешни затвореници во...

Бајден ќе го затвора озлоглaceниот Гвантанамо

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден активно размислува за повторно воведување на позицијата пратеник на Стејт департментот за затворање на затворот во поморската база во заливот Гвантанамо на Куба, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен. Затворот, кој беше формиран за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img