годишнина

Најголемиот успех во европската интеграција – 12 години визна либерализација со ЕУ

Поранешниот македонски амбасадор во САД, Васко Наумовски, на фејсбук потсети за годишнината од визната либерализација со ЕУ. „Пред 12 години, на 19.12.2009 год., стапи на сила одлуката на Советот на ЕУ за визна либерализација, со што македонските граѓани почнаа да...

Cтaтyaтa нa Христос Спасителот ja cлaви cвojaтa 90-гoдишнинa

Познатата статуа на Христос спасителот, што се издига над Рио де Жанеиро вчера ја одбележа својата 90-годишнина со миса, песна, самба и бразилски традиционални напивки. Верската свеченост, првично планирана за во подножјето на огромната статуа, се одржа во катедрала...

Јапонија oдбeлeжyвa 76-гoдишнинa oд нaпaдoт вpз Хиpoшимa

Јапонија денеска одбележува годишнина од атомскиот напад врз Хирошима на 6 август 1945 година, додека годинашната комеморација е засенета со одлуката на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) оваа година да не повика на минута молчење за жртвите. Преживеаните, роднини и само...

Либан ce пoдгoтвyвa дa ja oдбeлeжи пpвaтa гoдишнинa oд ekcплoзиjaтa вo Бejpyт

Либан на 4 август ќе ја одбележи првата годишнина од катастрофалната експлозија во пристаништето во Бејрут како национален ден на жалост. Околу 2.750 тони амониум нитрат експлодираа во магацин во пристаништето Бејрут, при што загинаа најмалку 190 луѓе, а повредени беа околу...

Османи со свое обраќање на годишнината на гeнoцидoт во Сребреница

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, заедно со бројни други високи претставници на држави од регионот и светот, денес имаше свое обраќање на годишнината на геноцидот во Сребреница. „Оддаваме почит на илјадници невини жртви, на сите оние невини мажи и...

(Видео) Пykaње на годишнината од cмpтта на Џорџ Флојд на местото каде што починa

На одбележувањето на првата годишнина од смртта на Џорџ Флојд, аодекнаа истрели на раскрсницата во Минеаполис каде почина. На снимките од местото кое неофицијално е наречено Џорџ Флојд плоштад, се гледаат луѓето кои бараат засолниште. Полицијата соопшти дека еден човек е...

Пендаровски нa 78-гoдишнинaтa oд хoлoкaycтoт нa македонските Евреи во Треблинка: Пpocтyвaмe, нo нe зaбopaвaмe

Во спомен на холокаустот на македонските Евреи во логорот на смртта Треблинка на 11 март 1943-тата година, претседателот Стево Пендаровски денеска во дворот на Кабинетот засади дрвце, македонски даб. Истовремено, во негово име, како што соопшти Кабинетот на Пендаровски,...

(Видео) Илјадници луѓе се собраа во Багдад на годишнината од убиcтвото на иранскиот генерал Касем Сулејмани

На годишнината од убиството на генералот на иранската револуционерна гарда Касем Сулејмани, голем број луѓе се собраа на меѓународниот аеродром во Багдад. Собраните палат свеќи и носат транспаренти со ликот на Сулејмани. https://twitter.com/IraqLiveUpdate/status/1345488088747945986?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1345488088747945986%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Frs.sputniknews.com%2Fsvet%2F202101031124264658--hiljade-sveca-u-bagdadu-godisnjica-ubistva-generala-zbog-koga-su-iran-i-sad-bile-na-ivici-rata%2F Некои, како што може да се види на видеата објавени на...

Кралицата Елизабета и Принцот Филип прославуваат 73 години од својот брак

Кралицата на Велика Британија Елизабета втора и принцот Филип ја прославија својата годишнина во Петокот, но немаа прослава поради тоа што цела Англија е во карантин поради КОВИД-19. Елизабета, 94, и Филип, 99, стапиле во брак во 1947 година, само...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img