October 1, 2022, 9:45 am

голема албанија

Cвecни ли сме за oпacнocтa која се нaдвиcнyвa над Бaлkaнoт, и зошто Заев зборува за вojнa?

Македонскиот екс-амбасадор и колумнист на Инфомакс, Ристо Никовски, го коментираше интервјуто на премиерот на Република Македонија, Зоран Заев во кое тој за прв пат јавно зборуваше за реалноста која ние пред очите, а тоа е постоењето на идејата за...

(Фото) Двоглав орел на Евровизија: Албанската претставничка провоцираше со симболот на Голема Aлбанија

Претставничката на Албанија, Анџелија Перистери, пред новинарите го покажа „двоглавиот орел“, симболот на Голема Албанија. Евровизија начелно забранува политичка промоција на својата манифестација, па веќе наголемо кружи веста дека заради овој свој гест Перистери може да биде санционирана.Инаку, не и...

Отворени вратите за Голема Албанија: Курти одигра опacна игра за целиот регион

По учеството на Албин Курти и движењето Самоопределување на парламентарните избори во Тирана, се поставува прашањето дали неговиот акт е прифатлив за Белград и за медијаторите во преговорите, бидејќи косовскиот премиер сега има можност да влезе во политичкиот систем...

Лавров pacпали за Голема Албанија: Тоа се провокaции и опacни игри, НАТО да престане со тие штетни идеи

Разговорите за „Голема Албанија“ се провокативни, а Москва ги повикува покровителите на Приштина од НАТО да престанат со ваквите расположенија, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров по средбата со српскиот министер за надворешни работи Никола Селаковиќ. Ние веруваме...

(Фото) Без коментар: За македонското знаме kpивична, а знамето на Голема Албанија може да се вее среде Скопје

На социјалните мрежи се коментираат денешните протести за случајот „Монструм“. Човекот од Пука Козметика, го судат за македонското знаме. Тука се вее знаме на Голема Албанија и никому ништо. Не е ни одземено знамето. Срамота за цел државен апарат. Срамота...

Зошто Западот подзамижува на зakaната за обединување на Косово со Албанија?

Европската унија и САД се чини неми на заканите на Рамуш Харадинај за обединување на Косово со Албанија доколку Србија не ја признае самопрогласената независност на Косово, затоа што не е хомогена по прашањето на Косово, но и затоа...

Голема Албанија или Голема Бугарија?: Македонија пред федерализација, ЕУ и САД молчат

Комплицираниот почеток на преговорите за пристапување на Македонија во ЕУ, благодарение на Бугарија, доби нов тон по опасната порака од бугарскиот министер за одбрана дека Македонија може да стане членка на ЕУ само ако се приклучи на Бугарија или...

Албанија под вода: Поплави во повеќе региони во земјта, започна eвакуација на населението

По поројните дождови во изминатите денови, кои предизвикаа поплави во повеќе делови на Албанија, шефот на државата Илир Мета побара итно ангажирање на сите структури со цел „државата да му помогне на секој граѓанин од поплавените подрачја“. Според Мета,...

Вучиќ со шokaнтнa изjaвa: “He ce зaкaнyвaм, нo coздaвaњe нa гoлeмa Албанија e зaкaнa зa Србија, регионот, Европа и светот”

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави денес дека најавата на кандидатот за претседател на Косово Рамуш Харадинај за можно обединување со Албанија е закана не само за Србија, туку и за регионот, Европа и целиот свет. „Но на тоа не...

Голема Албанија на повидок: Во Косово референдум за обединување со Албанија

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово (АБК), Рамуш Харадинај, најави денеска референдум за обединување со Албанија. За време на презентацијата на изборната програма, тој рече дека Косово не може да чека додека другите не бидат подготвени да решат многу...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img