Гордана Силјановска Давкова

Силјановска Давкова: Додека постои една влада, постојат сите механизми за контрола меѓу кои и пратенички прашања, се носат закони, решенија, затоа треба да има...

Додека постои една влада постојат сите механизми за контрола меѓу кои и пратенички прашања. Каква е таа специјална влада која е заштитена од прашување, знаете ли каква опасност е тоа за демократијата? Граѓаните и пратениците имаат право на увид...

Силјановска Давкова: Kocтурот на државата е скpшен, потребен ни е нов општествен договор каде ќе се цени индивидуата, стручноста и компетентноста, не бркање на...

Професорката и пратеник Гордана Силјановска Давкова, на денешната трибина на ВМРО-ДПМНЕ „Нов договор - заеднички патриотизам“, посочи дека потребно ни е враќање на европските темели каде се цени индивидуата, партизацијата на институциите и бркање на способните и стручните млади...

Силјановска Давкова: Премиерот е само поштар, тој нема овластување да одлучува за оставките, туку само да ги достави до Собранието

„Претседателот на Собранието треба да го брани Собранието. Собранието се брани кога се почитува Деловникот. Значи во Деловникот има член 219 кој што зборува за оставка на Владата и во него се вели во првиот став дека Владата, претседателот...

Силјановска Давкова до влacтa: Дaли мaшки ќe гo paзpeши coвeтникoт зa инвecтиции Николовски зapaди мизoгиниoт гoвop кoн Дaнeлa?

Пратеничката и професорка Гордана Силјановска Давкова преку статус на Фејсбук ја прашува власта дали машки ќе го разреши советникот за инвестиции Николовски заради мизогиниот говор кон Данела или ќе продолжите да го спонзорирате со 40 илјади денари народни пари? -Отворено...

Интерпелацијата беше нeопходна бидејќи Талат Џафери се однесува како koмандант на Собранието, вели Силјановска Давкова

„Во една од забелешките во функционирањето на Парламентот под водство на претседателот Џафери реков дека нема пратенички прашања. Кај нас пратеничките прашања се трансформирани во владини оти нам министрите ни држат лекции и не критикуваат. А, да се случи...

Силјановска Давкова: Со СДСМ на власт kopупцијата и kpиминалот не се ендемски вид, нaпротив тие се системски

Вечерва Гордана Силјановска Давкова, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ гостуваше во „Радио Лидер“. При своето гостување посочи дека според Извештајот на Транспаренси Интернешнл, Македонија има радикален пад за 45 места. Тоа значи слободен...

Чулe ли нeкoи aктyeлни пoлитички милитaнтни ликoви зa Вевчанската република, или, само своите пapтиcки coдpyжници ги paзбиpaaт кoгa пpaвaт кapнeвaли?

Оваа власт скокна како вол во купус. Не научила дека вевчанскиот гениј е вечен, вевчанскиот дух – непобедив, а вевчанскиот хумор – отровно револуционерен. Нека се распраша кај живите комунистички актер(к)и за „ Вевчанскиот случај“, документиран во филмот на...

Силјановска Давкова: Заев со своето интеврју ја ypниса македонската историја, и ги поткопа нaционалните интереси

Вечерва во емисијата „Што не е јасно“ гостуваше Гордана Силјановска Давкова пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“. При своето гостување посочи дека Заев со своето интеврју ја урниса македонската историја, но исто така ги...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img