October 2, 2023, 5:59 pm

гостивар

Одбележан денот на Гостивар: Д-р Ферит Садику прогласен за почесен граѓанин

На пригодна свеченост под мотото „Гостивар на прво место“, синоќа во салата на Советот на Општина Гостивар беше одбележан општинскиот празник – 23 декември. Пред присутните, меѓу кои беа претседателот на државата Стево Пендаровски и поранешните градоначалници Енвер Зенку и...

Четири бараки изгореа до темел во Гостивар – осум семејства останаа без покрив над главата, за среќа нема настрадани

Рано утрово на улицата „Илинденска” во Гостивар избувна пожар кој целосно изгоре четири бараки. Во огнената стихија нема настрадани. Според првичните информации на жителите и очевидци, огнот се појавил утрово околу 5 часот и брзо се раширил. Од огнот настрадаа домовите...

Жecтoкa тeпaчка во Гостивар пред угостителски објект – пoлициjaтa мopaлa дa иcпykа пpeдyпpeдyвaчки иcтpeли за да ја cмиpи cитyaциjaтa

На 17.10.2021 во 02,40 часот, во СВР Тетово А.Т. (25) од Гостивар пријавил дека околу 00,40 часот на улица ,,Живко Брајкоски“ во Гостивар во близина на угостителски објект по претходна вербална расправија во објектот со А.Н. и И.Н. од...

Мицкоски: Додека тие kpaдат и лaжaт тоне Македонија, тоа е колективен cрам, а шансата да го промениме тоа е на 17 октомври

„Во една работа признавам дека се најдобри, најдобри се во крадење и лажење, тука им нема рамен. Во крадење и лажење им нема рамен. Ама проблемот е што додека тие крадат и лажат тоне Македонија, тонеме и ние со...

Димовски: Од одлуката на 17-ти октомври, зависи дали ќе продоложи иселувањето од Гостивар или конечно младите генерации ќе ја гледаат иднината тука

Главна водилка за мене, како носител на советничката листа на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата “Oбнова за Македонија”, ќе биде реализација, на квалитетна локална политика и програма. Како носител на советничката листа, максимално ќе се заложам, во програмата за реализација на...

Мицкоски од Гостивар: Заеднички патриотизам е кога заеднички ќе ги победиме kpиминалот и kopyпцијата и ќе донесеме инвестиции и отвориме работни места за сите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашниот предизборен митинг во Гостивар истакна дека заврши времето на криминалот и корупцијата кои се симбол на оваа власт и доаѓа времето на нов заеднички патриотизам кој создава нова иднина, инвестиции и работни...

Таравари: На овие избори се избира меѓу бaндити и чесни луѓе, меѓу kpиминалот и искреноста

Арбен Таравари, генерален секретар на Алијансата за Албанците и актуелен градоначалник, но и кандидат за градоначалник на општина Гостивар рече дека овие избори се избор меѓу белото и црното, меѓу бандите и чесните луѓе. Не е толку ни важно кој...

(Фото) Граѓаните oд Гocтивар имaaт нajгoлeмa дoвepбa вo Аpбeн Тapaвapи

„Организацијата за граѓански активизам и независност” која се занимава со анализи, истражувања и граѓански активизам, за сопствени потреби направи теренско истражување поврзано со престојните локални избори во Република Македонија, кои ќе се одржат на 17-ти октомври 2021 година. Едно од...

Светската музичка ѕвезда Бебе Реџа се потсети на детството во Македонија – ја сподели нејзината омилена фотографија од младоста во Гостивар

Пејачката Бебе Реџа на Инстаграм објави фотографија со нејзината прабаба, направена во Гостивар, кога таа имала 4 години. „Јас и мојата прабаба во Македонија“, напиша популарната пејачка. Пејачката со албанско потекло е родена во Њујорк, а нејзините родители се од Дебар...

Таравари: Полициска станица во Гостивар или Тетово, тоа ви е како да одите во Мала Речица, во седиштето на ДУИ

Нашата демократија е нефункционална, смета поранешниот министер за здравство, акруелен градоначалник на Госотивар Арбен Таравари. Зборувајќи за трагедијата во Тетово, оставката на Филипче и функционалноста на системот, тој рече дека во Западна Македонија постојат дуизирани институции. Полициска станица во Гостивар...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img