October 6, 2022, 8:24 pm

граница

Долги колони на Табановце, се чека со часови за влез во земјава

Редици автомобили долги по два километри се создадоа попладнето и вечерва на граничниот премин Табановце кон Србија, објави Алсат. Автобусите чекаат од три до пет часа за да ја минат границата, а патниците, кои главно се враќаат во Македонија за...

Распоредени британски војски во Полска – ќе ги чуваат границите со Белорусија

Велика Британија испраќа 140 воени инженери во Полска за да и помогнат на земјата да се справи со приливот на илјадници мигранти без документи кои се обидуваат да влезат во ЕУ од Белорусија. Неборбените трупи се очекува да останат во...

(Видео) Белорусија ги отстрани мигрантите од границата

Белорусија вчера соопшти дека на нејзина територија во моментов има околу 7.000 мигранти, од кои повеќе од 2.000 се наоѓаат на самата граница со Полска, епицентарот на мигрантската криза. Но, оттаму, јавуваат белоруските медиуми, од вчера и официјално почна...

Полска планира да ја зајакне границата со Белорусија по приливот на мигранти – жицата ќе ја заменат со барикада

Полска планира трајно да ја зајакне границата со Белорусија по зголемениот прилив на мигранти од овој свој сосед, изјави министерот за внатрешни работи Мариуш Камински, јави ДПА. Полските војници во август годинава почнаа со изградба на ограда со височина од...

Скaндaл на мaкедoнcки диплoмaт: Остaвил пaсoш и сeмeјствo на грaницa и тpчaл кoн Мaкeдoниja

Случајот со вмешаноста на македонските дипломати во евакуацијата на ерменскиот дипломат од неговата матична земја освен тоа што отвори сериозни прашања во функционирањето на државните служби и нивната корумпираност, добива и комични елементи. МКД.мк веќе неколку дена ја следи...

Сè пoвeќе мигpaнти нa бугарско-грчката гpaницa – Софија го cвикa влaдиниoт Coвeт зa бeзбeднocт

На деветти септември ќе заседава бугарскиот Советот за безбедност, но кој е во рамки на Владата, а на дневниот ред главна точка е можниот наплив од мигранти и координацијата помеѓу службите. Веќе е формирана специјална координативна служба, која секојдневно ја...

Невиден хaос поради мерките донесени преку ноќ: Дури и туристичките агенции немаа време да слушнат за ПЦР тестовите за излез

Невиден хаос настана на граничните премини откако Владата буквални преку ноќ ги промени мерките за влез и излез од земјата. Владата испрати соопштение до медиумите, вчеравечер, во 20 часот дека од 1 септември (денес?!), покрај за влез во државава...

Гужви на Табановце, се чека до 40 минути за излез од земјата

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничниот премин Табановце се бележи зголемена фреквенција на возила, времето на чекање за излез од државата е околу 40 минути. На останатите гранични премини, од македонска...

Километарски колoни на Табановце: Се чека час и половина за излез од државата

На ГП Табановце попладенво за излез од државата времето на чекање е 90 минути, на останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, соопшти АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по...

Исплашена од нов бегалски бран, Грција подигна ограда на границата со Турција

Грција ја постави 40-километарската ограда и систем за надзор на својата граница со Турција. “Нема пасивно да чекаме на можен удар“, изјави грчкиот министер за заштита на цивилното население, Михалис Хрисокоидис, кој е загрижен од можниот нов налет на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img