February 6, 2023, 4:15 am

гугл

Русија ги kaзни Гугл со 6, а Фејсбук со 26 милиони рубљи поради објавување на дeтckа пopногpaфија и повици за ekcтремизам

Руски суд ги казни американските технолошки гиганти Гугл и Фејсбук, бидејќи не ја избришале содржината што Москва ја смета за нелегална. Фејсбук е казнет со 26 милиони руби (354.000 УСД) по осум различни основи, додека Гугл треба да плати шест...

Италија гo kaзни Гугл co нaд 100 милиoни eвpa – eвe кoja e пpичинaтa

Италија ќе го казни Гугл со повеќе од 100 милиони евра поради злоупотреба на доминантната позиција, соопшти денеска телото за заштита на конкуренцијата. Казната, која изнесува 102,084 милиони евра, е образложена со одбивањето на интернет гигантот на својата платформа Гугл...

Уште една пpecyда пpoтив Гугл поради лaжнo информирање на корисниците за прибирање на податоци

Австралискиот сојузен суд утврди дека „Гугл“ ги довел во заблуда корисниците со информациите за употреба на личните податоци собрани преку андроид-мобилни уреди, објави денеска регулаторот за заштита на пазарната конкуренција. Судот заклучил дека „Гугл“ погрешно тврдел оти може да собира...

Гугл се соочува со kaзна од 5 милијарди долари бидејќи лaжел за инкогнито режимот

Сите, барем еднаш, користеле инкогнито режим при работа со веб-прелистувач. Меѓутоа, ако „сурфате“ на Интернет анонимно, тоа не значи дека вашите активности се целосно скриени. На пример, ако користите Google Chrome за „инкогнито“ прелистување на Интернет, ќе видите известување дека...

Гугл со нова практична алатка за своите корисници

Минатата недела Гуле ја претстави првата „прва“ верзија на оперативниот систем Андроид 12, наменета за програмерите, чија прва бета верзија се очекува во август. Меѓу информациите што овие денови можеа да се слушнат за него, е и онаа што...

Австралија гo ycвoи зakoнoт co кoj Фејсбук и Гугл ќe им плaќaaт нa мeдиyмитe

Парламентот на Австралија изгласа измените на спорниот закон според кој тенолошките гиганти треба да им плаќа на медиумите за пренесување на нивната содржина. Австалиската Влада претходно предложи четири амандмани на спорниот закон, откако минатата недела Фејсбук минатата ги блокираше сите...

Гугл co зakaни дeкa ќe ja зaпpe дocтaпнocтa вo Австралија

Американската компанија Гугл се закани дека ќе им ја одземе можноста на Австралијците да го користат тој пребарувач доколку Канбера не го измени својот предлог-закон, што има за цел да го обврзе интернет гигантот да им плаќа на медиумите...

Beднaш избpишeтe ги oд тeлeфoнoт: Google блokиpaшe 164 oпacни aплиkaции

Google блокираше 164 апликации од Play Store, а Android корисниците сега треба да ги избришат овие апликации кои можат да направат хаос на нивните уреди, пренесе британскиот Express. Опасните апликации се дизајнирани да го имитираат оригиналниот софтвер. „Се предупредуваат сопствениците...

Гугл, Епл и Амазон заеднички ја блokираa новата социјална мрежа Парлер

Parler, социјална мрежа што многумина ја сметаат за пандан на Twitter, падна откако Amazon ги спречи корисниците да ја преземаат апликацијата во понеделникот и ги суспендираше услугите за хостирање на мрежата од своите услуги. Пред Амазон, Епл и Гугл блокираа...

Гугл и фејсбук се соочуваат со тyжби од речиси сите сојузни држави во САД и неколку федералните служби

Технолошките компании Гугл и Фејсбук подготвиле заедничка одбрана во антимонополските тужби дадени против нив од редица сојузни држави и од сојузни органи како Федералната трговска комисија (ФТЦ).  Според одделна тужба поднесена од десет сојузни држави, а до која дојде Волстрит...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img