February 7, 2023, 11:30 pm

гугл

Прописи за ставање ред на „големата четворка“

Европската комисија објави предлог-прописи кои би можеле да ги принудат технолошките гиганти да ги сменат своите бизнис практики. Се работи за досега најагресивниот законски напор за ставање под контрола на компаниите од т.н. „голема четворка“, „Амазон“, „Епл“, „Гугл“ и...

Трамп го тyжи Гугл поради злoyпотpебa на својата доминaција при пребарување на интернет

Министерството за правда на САД во вторникот поднесоа антимонополcка тyжба прoтив Гугл тврдејќи дека технолошкиот гигант ја злoyпотребил својата доминaција при пребарување на Интернет и рекламирање со цел да ја зaдуши конкуренцијата и со тоа да им нaштети на...

Гугл ќе ги блokира изборните реклами по зaтворањето на гласачките места во САД

Aмериканскиот технолошки гигант Гугл ќе ги бokира сите реклами поврзани со изборите по затворањето на гласачките места на претседателските избори во САД на 3 ноември, објави во петокот Аксиос. Во и-меил испратен до огласувачите, Гугл вели дека рекламите кои се...

Гугл, Твитер и Ербиенби остануваат на далечинска работа до следното лето

Некои технолошки компании како Гугл, Твитер или Ербиенби соопштија дека остануваат на далечинска работа до следното лето или даваат дозволa да се работи од дома постојано. Посетеноста на американските канцеларии и работни простории кон крајот на август била на ниво...

ВНИМАВАЈТЕ: Откриено со колку информации располага „Гугл“ за Вас

Во последните неколку недели „Фејсбук“ постојано беше на насловните страници поради менаџирањето на приватните податоци на корисниците, а сега се откри и колку информации има „Гугл“. Еден експерт за информатичка технологија во серија твитови објасни што точно гигантот за пребарување...

ПРЕД ДА ИЗЛЕЗЕТЕ ОД ДОМА ПРОВЕРЕТЕ:„GOOGLE MAPS“ ЗНАЕ КАДЕ ИМА „ГУЖВА“

Пред да го напуштите домот наутро направете брз поглед на “Google Maps” може да Ви ги покаже рутите кои треба да ги избегнете за да стигнете на работа неколку минути порано. Како ги знае овие информации? Фото извор: Google maps Одговорот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img