г.г. Стефан

Викендов света архиерејска литургија на Плаошник

Дебарско-кичевската епархија ги известува православните верници дека во недела, на 26-ти декември 2021 година, во манастирот св. Климент и Пантелејмон – Плаошник – Охрид, на празникот на „Св. Праотци; св. маченици. Евстратиј, Авксентиј, Евгениј, Мардариј и Орест“, ќе се...

Г.г. Стефан: Пaндeмиjaтa дoкaжa кoлкy e чoвeкoт нeмoќeн

Состојбата која целиот свет ја преживува, со пандемијата, ни докажа колку човекот е немоќен, и покрај сета своја самоувереност и покрај сите свои достигнувања и знаења. Но, најстрашната пандемија на денешницата е тоа што луѓето заборавија да Го љубат...

Божиќно пocлaниe нa г.г. Стефан: Гoдинaвa дa бидe вpeмe нa пoбeдa нaд злoтo, нeпpиjaтeлcтвaтa и пoдмoлнaтa 6oлecт

И Словото стана тело и се всели во нас, полно со благодат и вистина; и ние ја видовме Неговата слава, слава како на Единороден од Отецот. Возљубени чеда во Господа, Денес, на овој спасоносен ден, ликуваат ангелите и светиите на небесата,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img