Данела Арсовска

Арсовска: „Не за нacилството кон жените во јавниот живот“ треба да важи за секоја една жена во Македонија

Градочалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, дене учествуваше на панелот „Родово сензитивни локални самоуправи“, како дел од годишната конференција за децентрализација и локално управување во организација на УНДП Арсовска во своето обраќање истакна дека е неприфатливо насилство кон сите жените...

Живееме во време на промени: Македонија ја доби првата жена претседателка на ЗЕЛС, од денес Арсовска има нова функција

Градочалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денеска едногласно беше избрана за претседател на ЗЕЛС. Арсовска вети дека ќе се посвети на интензивирање на процесот на децентрализација и обезбедување зголемена финансиската стабилност и независност на сите општини со цел обезбедување...

Арсовска на средба со здруженијата „Го сакам Водно“ и „О2“: „Итноста на состојбите налага да се донесе посебен закон за заштита на Водно“

Градоначалничката на Град Скопје денес оствари средба со граѓанските здруженија „Го сакам Водно“ и „О2“. На средбата се разговараше за заштита на Водно, предизвиците и предлози за нивно трајно решавање. „Итноста на состојбите налага да се донесе Lex specialis закон...

Похумана грижа за бездомните животни во Скопје: Арсовска на средба со претставници од „Анима Мунди“

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денес оствари средба со претставници од граѓанското здружение за заштита на животните „Анима Мунди“. На средбата се разговараше за похумана грижа како и изнаоѓање на трајно хумано решение за проблемот со бездомните животни. „На...

Арсовска и Стефковски на работна средба со Урбаните и Месните заедници од општина Гази Баба

Градоначалникот на општина Гази Баба, Бобан Стефковски, заедно со градоначалникот на Град Скопје Данела Арсовска одржа работна средба со Урбаните и Месните заедници од општина Гази Баба. На средбата се разговараше за проблемите со кои се соочуваат граѓаните. „Проблемите ќе ги...

Арсовска: Целосно бесплатен јавен превоз за граѓаните за две години

Проблематичниот проект за воведување на БРТ превоз, акцијата за чистење на дивите депонии, катастрофалната финансиска состојба во која е оставен градот од претходната градска власт, како и лошата финансиска состојба на јавните претпријатија на градот беа дел од темите...

Арсовска: Градот е соочен со огромно задолжување, во минатиот мандат на Шилегов долгот е зголемен за трипати што не остава никаква можност за кредитирање

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска открива дека во мандатот на нејзиниот претходник, Петре Шилегов, долгот на градот е за трипати зголемен во однос на долгот што тој го наследи од неговиот претходник. Таа на брифинг со новинарите истакна дека,...

Арсовска: Шефот на кабинет на Шилегов, Наумоски треба да даде отчет за злоупотребите и потрошените пари, ароганцијата нема да му помогне да се заборават

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска на дешениот брифинг со новинарите истакна дека шефот на кабинет на Шилегов, Никола Наумоски наместо да зборува против градот и местото од каде што зема плата, да се појави и да даде отчет...

Арсовска: За 30 дена 120 депонии се санираа, се работи и на системско следење и казнување

„Отпочнавме со делот од активностите и веќе се скоро во завршна фаза од она кое што беше ветено за првите 82 дена. Имавме една агенда, една мисија, а тоа е пред се покрај тоа што нели имаме четиригодишна програма...

ЈСП осакатено – Шилегов го довел пред пропаѓање со долг над 13 милиони евра и 30% расипани автобуси

„Јавното сообраќајно претпријатие „ЈСП“ е тежок загубар, со новиот директор веќе е започнато ревизија на досегашното работење, а веќе се детектирани слабости“ - Соопшти новата градоначалничка Данела Арсовска. Според информациите до кои дојде Инфомакс, ЈСП има загуба од 2 милиони...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img