Данска

За влез во Данска и Финска повеќе нема да се доволни ковид сертификатите

Наскоро ќе биде потребен негативен ковид тест за влез во Данска, без разлика дали лицето е вакцинирано или не, а Финска воведува и построги ограничувања поради пандемијата, јавуваат агенциите. Данскиот министер за здравство Магнус Хеунике на прес-конференција во Копенхаген изјави...

Данска од денеска ги признава македонските возачки дозволи

Македонските возачки дозволи од денеска се признаени во Данска. Последните информации кои пристигнаа од нашата амбасада во Копенхаген, е дека данските власти, а врз основа на билатералната соработка, донесоа одлука за признавање на возачките дозволи на Македонија. -Со оваа одлука,...

Данска ќе испрати 300 затвореници во Косово

Данска ќе изнајми затворски ќелии во Косово, каде ќе испрати 300 затвореници, соопшти данската Влада, презентирајќи нов план за запирање на пренатрупаноста во затворите. Проектот предвидува да се изнајмат 300 затворски места во Косово за да можат странците осудени на...

Данскиот министер за здравство позитивен на Ковид-19

Данскиот министер за здравство Магнус Хојник е позитивен на Ковид-19 и е во самоизолација во хотел во Брисел, соопшти Министерството. Хојник останал во својата хотелска соба и не бил во контакт со други министри, соопштија од данската постојана мисија во...

Вaжнo: Данска и Италија со нoви Koвид-19 прoтoкoли зa влeз нa дpжaвjaнитe на Македонија

Данска ги олесни КОВИД правилата за влез на државјаните на Македонија. Со најновата одлука на данските авторитети, нашите државјани ќе можат да влезат во Данска, без ограничувања или валидни причини но, потребно е да приложат валиден ЕУ дигитален сертификат кој...

Три европски земји ги ykинyвaaт сите koвид-мерки

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно високи во трите земји, но и довербата во владините политики е исто така висока. Во овие земји постои надеж...

Кoпeнхaген e нajбeзбeдниoт гpaд вo cвeтoт

Копенхаген е најбезбедниот град во светот, според индексот објавен од лондонската Economist Intelligence Unit, во кој рангирани се 60 меѓународни дестинации врз основа на дигитална, здравствена, инфраструктурна и лична безбедност, како и заштита на животната средина, нова категорија која...

Oвa e пpвaтa зeмja вo ЕУ штo ги yкинyвa cитe кoвид-oгpaничyвaњa

Данска денеска ги укинува сите ограничувања, со што ќе стане првата земја во ЕУ што целосно ќе го врати нормалниот живот како пред пандемијата. - Вакцините и големите напори на сите граѓани на Данска придонесоа за ова - изјави министерот...

Eпидeмијата е под koнтрола: Данска прогласи победa над Ковид-19

Данската влада повеќе нема да го смета Ковид-19 како „социјално критична болест во Данска“, наведувајќи го како причина големиот број на вакцинирани лица во таа скандинавска земја. „Епидемијата е под контрола. Имаме рекордно висока стапка на вакцинација“, изјавил данскиот министер...

Данска најбогата, но најзадолжена земја во Европа, Романија е најсиромашна

Данците се најбогати во Европската унија, додека Романците се најсиромашни, според Централната банка на Данска. Во четвртиот квартал од минатата година, данско домаќинство имало просечно 250.000 евра. Сепак, лошата вест е дека Данците се исто така меѓу најзадолжените нации во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img