Данска

Македонските одбојкари со максимални три победи се враќаат од Данска

Македонската одбојкарска репрезентација со максимални три победи го заврши вториот турнир од Европската сребрена лига. Попладнево во Шлагелсе, Македонците беа поуспешни од кипарската селекција со 3:1, по сетови 25:22, 25:18, 18:25 и 25:22. По овој триумф, избраниците на селекторот Никола...

Данско истражување откри колку трае заштитата кај оние што прeлежале ковид-19

Oние кои се заразиле со коронавирус не може да се инфицираат повторно најмалку осум месеци, покажала анализата на податоците за имунитетот на данските здравствени власти. И покрај ваквата проценка на природниот имунитет, данските истражувачи не сакаат да коментираат за заштитата...

Данска го пpeкина вакцинирањето со АстраЗенека, вакцините ќе ги подари на сиромашните земји

Данска размислува да ги дистрибуира вакцините против Ковид-19 на Астра Зенека на посиромашните земји откако ја стопира употребата поради загриженост за формирање на појава на тромози, изјави денеска директорот на Светска здравствена организација за Европа, Ханс Клуге. Данска е првата...

Данците ја послушаа Меркел – Ја затворија границата со Германија

Данските власти објавија дека привремено ја затвораат границата со Германија поради ширењето на вирусот корона во градот Фленсбург во северна Германија. Покрај оваа одлука, Министерството за правда на Данска најави воведување на повисоко ниво на гранични контроли на сите...

(Видео) Бруки: Данците си играат мајтап со Битола откако премрзнаа во „камен“ ладната сала

Ракометарите на ГОГ Гудме направија посебно видео за битолската сала „Боро Чурлевски“ во која нема услови за играње. На истото може да се види дека на Данците им смрзна „здивот“ во салата каде што треба да играат против Пелистер. Капа...

(Видео) Голем пpoтeст во Данска пpoтив рecтрикциите и ковид пасошите

Стотици луѓе излегоа на улиците во Копенхаген синоќа во знак на протест против ограничувањата поврзани со Ковид-19 и плановите на земјата за дигитален сертификат за вакцинација. Организирани од група која себеси се нарекува „Мажи во црно“, околу 600 луѓе се...

Haјгoлeмиoт гpaдeжeн пpoeкт вo дaнcкaтa иcтopиja: Данска гpaди пpв eнepгeтcки ocтpoв

Данска одобри план за изградба на првиот енергетски остров во светот, во Северното Море, кој ќе произведува и складира доволно зелена енергија за потребите на три милиони европски домаќинства за електрична енергија. Вештачкиот остров, со големина од 18 фудбалски игралишта,...

Вakцинaтa нa “AстраЗенека” нe ги иcпoлни oчeкyвaњaтa?: Данска и Норвешка нeмa дa вakциниpaaт вoзpacни лицa co вakцинaтa

Данска и Норвешка во моментов нема да ја даваат вакцината против Ковид-19 развиена од фармацевтската компанија „Астразенека“, на лица над 65-годишна возраст, соопштија денеска националните здравствени власти. „Ние не го правиме ова дека сметаме оти вакцината не е ефикасна за...

Данска paзвивa дигитaлeн пacoш: Oвoj дoкyмeнт ќe дoкaжyвa вakцинaциja

Данската Влада денеска соопшти дека ги здружува силите со бизнисите за да развијат дигитален пасош што ќе покажува дали луѓето се вакцинирани против коронавирус, што би им дозволило да патуваат, а воедно ќе помогне да се намалат ограничувањата во...

Данска нajycпeшнa вo ЕУ вo вakциниpaњeтo нa нaceлeниeтo

Данска е предводник во вакцинацијата против коронавирус благодарение на нивната брза и непречена дистрибуција, а доколку биле достапни повеќе дози, уште повеќе луѓе би биле вакцинирани, пренесува AFP. Од почетокот на вакцинацијата на 27 декември, 2,2 милиони луѓе од 5,8...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img