двојазичност

Политичарите место да се мешаат во економијата и да форсираат двојазичност во бизнисот, да ги засукаат ракавите и да работат

Пpоблематични и сckндалозни се изјавите на власта за двојaзичност во бизнисот, и тоа во никој случај нема да овозможи подобрување на конкурентноста на фирмите, посебно не во време на пaндемија, реагираат економистите. Универзитетскиот професор Дарко Лазаров за Алфа вели дека...

ЕВЕ ШТО ИЗГЛАСАА СДСМ И ДУИ: Албански во сите пори – од полиција до веб-страници

Покрај македонскиот во институциите службен јазик станува и албанскиот, што ќе се применува во комуникацијата, употребата и примената во сите постапки на граѓаните пред сите органи што ја сочинуваат државната власт. Законот ги обврзува судовите, јавните обвинителства, како и...

ЗАЕВ АКО САКА НЕКА СЕ ВИКА И ЗЕКОЛИ: Но кога станува збор за државна политика, таа работа станува сериозна!

Не стивнуваат реакциите во јавноста по изјавите на опозицискиот лидер за двојазичноста, новиот Рамковен договор, федерализацијата и обвинувањата на сметка на Македонија за односите со соседите федерализацијата и обвинувањата на сметка на Македонија за односите со соседите. Последната таква изјава...

КАВАДАРЧАНИ ГО БРКААТ ЗАЕВ: Горко добредојде за Заев во Кавадарци му порачаа жителите!

Кавадарци кој е дел од изборната единица 4 каде носител на пратеничката листа од СДСМ е Зоран Заев, денес му порача на лидерот на опозицијата дека не е добредојден во градот. Транспарент „Не за двојазичност, Заев оди си“ кој...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img