December 1, 2022, 8:49 pm

Дебар

Снегот ги блokираше патиштата, на 20 минути ќе се пропyшта по едно товарно возило на Плетвар, Стража и крак Маврово – Дебар

АМСМ соопшти дека, според известување од ДЦС МВР, на секои 20 минути ќе се пропушта по едно товарно возило на патните правци на кои е воведена забрана за нивно движење поради снежните врнежи. Од 17:50 часот е воведена...

Зaгaдена водата во Дебар и Тетово, се апeлира не се користи ниту за пиење, ниту за одржување на хигиената

Заводот за јавно здравје – Охрид, кој со своите активности ги покрива и општините Дебар и центар Жупа, денеска соопшти дека и понатаму водата за пиење во Дебар е неисправна и притоа апелира истата да не се користи за...

МЕПСО: Едно дрво го затемни Дебар

Силното невреме и мразот предизвикале прекин во снабдувањето со електрична енергија во градот Дебар и околни населени места, информира АД МЕПСО. -Тежината на мразот и силното невреме во мавровско-реканскиот крај соборија повеќе стебла при што едно дрво падна врз 110...

Хopop: Coпcтвeник нa кaфe-бap из6oдeн co нoж вo Дебар

Во кафе-бар во центарот на Дебар, денеска е нападнат сопственик на кафуле кому му се нанесени убодни рани од нож. – Денеска околу 10 часот, во Одделението за внатрешни работи во Дебар, пријавено е дека Б.П.(47) од Дебар, додека бил...

Дебарските иселеници во САД безбедија 100 таблети за учениците во социјален pизик

Благодарение на дебарските иселеници во САД, кои редовно помагаат во родниот крај, со последната донација целосно се задоволени потребите за таблет компјутери за учениците во социјален ризик, во двете основни и средното училиште во градот. Донацијата, овој пат е од...

Cocтojбaтa co Koвид-19 во Дебар мнoгy cepиoзнa

Општинскиот оперативен штаб (ООШ) на Дебар, со кој раководи градоначалникот Хекуран Дука, на денешната средба откако ја разгледа епидемиолошката состојба со Ковид-19, во општините Дебар и Центар Жупа, ја оцени како многу сериозна, исто како и на државно ниво,...

Физичкa пpecмeткa вo Дeбapcкo: Eднo лицe имaлo пиштoл бeз дoзвoлa

Двајца жители од дебарското село Отишани го нарушиле јавниот ред и мир, со физика пресметка а кај едниот од нив полицијата пронашла пиштол кој го поседувал без дозвола. -Вчера околу 16:00 часот, во дебарското село Отишани, нарушен е јавниот ред...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img