October 2, 2023, 7:23 pm

Делта сој

Анализите покажуваат – Омикрон е за 40-50% послаб од Делта сојот

Две студии покажуваат помал ризик од хоспитализација од Омикрон отколку од Делта сојот. Но се уште е рана фаза од ширењето на оваа варијанта и факторите како зголемена преносливост се оште можат да создадат проблеми. Во оваа фаза на Омикрон бранот...

„Три дози од Фајзер штитат од сојот омикрон, но четири пати помалку од делта сојот“?

Израелските научници вчера објавија дека откриле дека тројната вакцина против коронавирус со вакцината на Фајзер/БиоНТек обезбедува значителна заштита од нова варијанта на омикрон. Заклучоците од истражувањето се слични со оние шро претходно неделава беа презентирани од БооНТек и Фајзер, што...

Активни 5.620 случаи, делта сојот и понатаму доминантен во Македонија

Надлежните и натаму апелираат граѓаните да се вакцинираат, бидејќи, како што посочуваат, само така ќе се дојде до колективен имунитет и ќе се спречи ширење на мутации на коронавирусот. Досега во земјава не е регистриран случај со омикрон сојот...

Нема потврден случај на Омикрон во Македонија-доминантен се уште е Делта сојот

Иако во државите низ светот забрзано се шири Омикрон сојот на коронавирусот, кај нас засега не е регистриран ниту еден случај. Се уште доминантен останува Делта сојот, како кај нас, така и во државите од регионот. Во меѓувреме, надлежните...

СЗО: Дeлтa cojот e пpиcyтeн вo 192 зeмjи вo cвeтoт

Високо заразната делта варијанта на коронавирусот се прошири во 192 земји и територии во текот на минатата недела, а регистрирано е и ширење на соевите алфа, бета и гама, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО). Експертите ги класифицираат соевите алфа,...

Експерти од САД: Пopaди дeлтa вapијантата можеби ќе треба 90 пpoцeнти oд лyѓeтo дa ce вakциниpaaт

Повеќе претставници на здравствените власти во САД сметаат дека стапката на вакцинација ќе треба да достигне 90 проценти или повеќе за да се постигне оптимално ниво на заштита од Ковид-19. Присуството на делта варијанта на вирусот дополнително ја зголеми потребата...

Пpeтcтaвник нa CЗO co пpeпopaка: Tpeтa дoза нa вakцинaциja пopaди дeлтa cojoт

Претставникот на СЗО, Марјан Ивануша вели дека во моментов се следат повеќе соеви на коронавирусот, но дека најризичен е делта сојот кој драстично влијае на имунолошкиот систем. Тој вели дека ми сојот засега не претставува голема опасност за граѓаните, за...

Др.Мехмедовиќ пpeдyпpeдува: Кaj зapaзeнитe co дeлтa cojoт зa 4 пaти e згoлeмeнa пoтpeбaта од интeнзивнo лekyвaњe и киcлоpoднa пoддpшкa

Доктор Злате Мехмедовиќ во разговор за телевизијата Сител предупредува дека кај заразените од делта сојот дури за четири пати е зголемена потребата од интензивно лекување и кислородна поддршка и затоа апелира граѓаните да не мислат дека асимптоматски ќе ја...

Дaли дeлтa cojoт гo y6и coнoт зa кoлeктивeн имyнитeт и вpaќaњe нa нopмaлниoт живoт?

И додека варијантата на делта на коронавирусот се шири низ целиот свет, експертите се прашуваат дали желбата да се создаде имунитет на стадо преку вакцинација е се уште остварлива. Имунитетот на стадо се постигнува во време кога одреден дел...

Hoвo иcтpaжyвaњe: Дeлтa cojoт нocи пoгoлeм pизик oд хocпитaлизaциja

Ризикот од хоспитализација поради инфекција со делта варијанта на ковид-19 е двојно поголем отколку во случај на инфекција со првичната алфа варијанта, покажа најновото истражување објавено во престижното научно списание „Lancet Infectious Diseases“. Истражувачите откриле дека ризикот од хоспитализација е во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img