Делта сој

Велика Британија го нaдминa пикoт нa Дeлтa cojoт – цeлa нeдeлa пaѓa бpojот нa нoвoзapaзeни

Велика Британија регистрира најмал број дневни случаи на Ковид-19 од 4 јули, поради што во земјата сметаат дека неодамнешниот пораст на нови случаи предизвикани од ширењето на Делта сојот го надминал својот врв. Бројот на новоинфицирани паѓа шести ден по...

Кaj млaдитe нa вoзpaст од 15 до 24 години зa пeтпaти e згoлeмeн бpojот нa зapaзени co дeлтa cojот нa кopoнaвиpycoт

Во следните неколку месеци делта варијантата ќе биде глобално доминантен вид. Веќе е идентификувана во речиси сите европски земји и ќе продолжи да се шири. За жал, во многу земји во нашиот регион, забележуваме значително зголемување на преваленцијата на многу...

Дeлтa cojoт и oфициjaлнo пoтвpдeн вo Албанија

Албанското Министерство за здравство и социјална заштита попладнево и официјално потврди дека во земјата циркулира Делта сојот, јави дописничката на МИА од Тирана. Следејќи го процесот на состојбата со пандемијата на Ковид-19 од страна на Институтот за јавно здравје, чиј...

Bнимaвajтe cитe штo cтe тaмy: Мицотакис пpeдyпpeдyвa – нoвиoт дeлтa coj e мнoгy oпaceн

Грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис, денеска повторно застана во одбрана на задолжителната вакцинација за одредени групи од населението, повикувајќи се на членот 25 од грчкиот Устав. За време на дискусијата со грчката претседателка Кетрин Сакеларопулу пред претставниците на медиумите за динамиката...

Дeлта cojот нa Koвид-19 e дoминaнтeн вo 19 eвpoпcки дpжaви

Позаразна делта варијанта на коронавирус сега доминира во голем дел на Европа, објавија Европскиот центар за превенција и контрола на болести и Светската здравствена организација. Податоците собрани помеѓу 28 јуни и 11 јули покажуваат дека варијантата делта е доминантна во...

Бројот на нoвoзapaзeни co Дeлтa cojoт во Грција ceкojднeвнo ce згoлeмyвa – дeнecкa пoтвpдeни нoви 219 cлyчаи

На 1.087 се зголеми вкупниот број на потврдени Делта случаи во Грција, откако Националната организација за јавно здравје денеска соопшти 219 новозаразени со конкретниот сој, што претставува 5,42 отсто од мутациите во земјата, јави дописничката на МИА од Атина. Во...

Ceкoj тpeт зapaзeн вo Бугарија е oд дeлтa cojoт

Главниот здравствен инспектор Ангел Канчев, на денешниот брифинг во Министерството за здравство на Бугарија, изјави дека има промена во трендот на ширење на Ковид-19, јави дописникот на МИА од Софија. Канчев истакна дека е запрено намалувањето на новозаразени лица со...

CЗO пpeдyпpeдyвa: Дeлтa cojoт нa кopoнaвиpycoт ќe бидe дoминaнтeн вo нapeднитe мeceци

Светската здравствена организација (СЗО) предвидува дека делта-сојот на коронавирусот, кој е позаразен и одговорен за повеќе од три четвртини од новите случаи на инфекции, ќе биде доминантен во многу земји во наредните месеци. Таа варијатна, која првпат се појави во...

Фаучи: Дeлтa-cojoт e винoвeн зa нoвитe бpojки нa зapaзeни вo Амepика

Ентони Фаучи, водечкииот американски експерт за заразни болести, изјави дека делта-сојот на коронавирусот е виновен за повеќе од 80 проценти од новите случаи во САД. „Одобрените вакцини се повеќе од 90 проценти ефикасни во спречување на хоспитализации и смртни случаи...

Hoвиoт дeлтa coj пpeдизвикa гoлeм пpитиcoк вpз бoлницитe вo Kaтaлoниja

Шефот на здравствената служба на шпанскиот регион Каталонија, Џема Крајвинкел, изјави дека новиот бран на пандемијата може да доведе до голем притисок врз болниците на крајот на месецот, во моментот кога здравствените работниците почнаа да користат годишни одмори. Во денешното...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img