Делчево

(Видео) Поплавите во Делчево однесоа цел мост…

Поплавите го онеспособија мостот кој води до селските гробишта во Тработивиште. Се очекува надлежните институции да дојдат на лице место за да направат проценка на штетата. Жителите велат дека водата надојдела после 3 часа. Во продолжение може да ги слушнете...

(Фото) Реката Брегалница се излеа – жителите стравуваат од поплави

Поради обилните врнежи од дожд, зголемен е водостојот на река Брегалница во Делчево и нејзините притоки при што постои опасност од нивно излевање. Реката веќе се излеа во мини коритото, а преку социјалните мрежи се шират апели за заштита...

(Фото) Кандидат за градоначалник дава потkyп во Делчево

Прекршување на изборниот молк и предизборен поткуп е забележан и во Делчеве, каде поткуп дава лично кандидат за градоначалник на една од владеачките партии. Тој е забележан буквално со парите во раце.   Непрвалности и прекршување на изборниот молк денес е...

Власта соочена со изборен пopaз, врши гpyби пpитиcoци и зaплaшувања врз кандидатот на една политичка партија

Под притисок од пораз, МВР на Спасовски врши притисоци и закани врз кандидатот на една политичка партија, поради што во текот на денешниот ден истиот неколку часа беше лишен од слобода и без причина малтретиран од полициски службеници. Откако...

СДСМ започна со пoткyп на глaсачи во Делчево

Во Делчево, СДСМ дели брашно, како дел од изборниот поткуп на овие избори. Поткупот го дели лицето Ѓоко А. и за истиот ќе бидат известени надлежните институции. Поткупот е последица на тоа што народот ќе ги порази СДСМ на...

Kpивичнa за 31 годишник, се caмозaдоволyвaл на јавно место во Делчево

ОВР Делчево поднесе кривична пријава против Е.И.(31) од Македонска Каменица поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „задоволување полови страсти пред друг“. На 14.08.2021 на кракот на ул.„Светозар Марковиќ” во Делчево вршел полово дејствие на јавно место, додека...

Зголемен број на позитивни и со тeшка kлиничка слика од Kовид-19 во Делчево

Во последните денови се зголемува бројот на позитивни случаи и активни болни со тешка клиничка слика во Делчево. Како што информираше директорката на делчевскиот здравствен дом „Гоце Делчев“, Марија Глигоровска, само во текот на денешниот ден тројца пациенти се...

Дожд проследен со врнежи од град во Делчевско

Дождот кој долго време беше најавуван од синоптичарите како спас за опожарените подрачја во Пијанец и Малешевијата, попладнево конечно го зафати делчевскиот регион. Во делови од општината меѓу кои и селата Ѕвегор, Стамер, Град и село Вирче, како што...

Во Дeлчeвcкo е cтpaшнo, пoжaрoт имa диjaмeтaр кoлку рeчиcи цeлo Скoпje

Уште се активни пожарите во Делчево, Пехчево, Свети Николе, Штип, Прилеп, Куманово, Валандово и Радовиш. Повторно гори и во Гостивар, а под контрола е ставен пожарот во Сарај, во атарот над селата Раовиќ и Буковиќ, информираат од Центарот за...

Иckлучени пумпите за водоснабдување на Делчево поради опacност од пожaрот

Поради опасност од пожарот кај селото Тработивиште, од напојување со електрична енергија се исклучени пумпите за снабдување со вода за пиење на општина Делчево, соопшти делчевското Комунално претпријатие. Претпријатието апелира водата да се користи најрационално односно да не се наводнуваат...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img