October 1, 2022, 9:09 am

демократија

Први парламентарни избори во Хонгконг

Во Хонгконг денес се одржуваат првите парламентарни избори по задушувањето на продемократските движења, а Пекинг порача дека сака само „патриотите“ да владеат со Хонгконг, поточно политичарите кои ја поддржуваат централната кинеска комунистичка влада. Набљудувачите очекуваат релативно ниска излезност, бидејќи многу...

„Сочувство“: Захарова со еден збор кажа што мисли за главниот успех на европската демократија

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, иронично ги коментираше зборовите на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел за главниот успех на европската дипломатија, изразувајќи сочувство до Брисел. Претходно шефот на дипломатијата на...

Лукашенко: Авганистан е вистинското лице на западната демократија

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека настаните во Авганистан ја открија вистинската суштина на западната демократија и ги повика граѓаните на Белорусија да извлечат поука од тоа, објави денеска белоруската агенција БелТА. „Го покажаа своето вистинско лице. Ова можеше да...

Бајден: Дeмoкpaтиjaтa e кpeвкa, oдбpaнaтa нa виcтинaтa e дoлжнocт нa cитe

По повод одлуката на Сенатот да го ослободи поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп од одговорност за поттикнување на бунт, актуелниот претседател Џо Бајден изјави дека демократијата е кревка и оти должност на секој Американец е да застане во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img