демократски сојуз

Трајанов: Бoлницaтa во Тетово бeшe цeл нa kpиминaлни дejcтвa, пpeку обидoт дa ce yништaт бaкapнитe цeвки зa дoвoд нa киcлopoд

Демократскиот сојуз им изразува искрено сочувство на семејствата на загинатите во синоќешниот пожар во модуларната болница во Тетово. -Во овој момент, најважно е истражните органи што побрзо да ги откријат причините за големата трагедија и, доколку се констатира дека зад...

Дeмoкpaтcкиот cojyз oди нa избopи co CДCM

Претседателството на Демократскиот сојуз, на седницата одржана на 7 септември, донесе Одлука на претстојните локални избори да настапи заедно со СДСМ. -Демократскиот сојуз подолго време се подготвува за учество на изборите при што врз основа на темелни анализи, сондажа на...

Пратениците и министрите летово без одмор?: Демократскиот сојуз побара пратениците и министрите во текот на јули и август наместо на одмор да работат

Пратениците и министрите во текот на јули и август наместо на одмор да работат, се со цел овој период да се искористи за подготовка и носење на закони за непречена работа на компаниите, подготовки за враќање на учениците и...

Тезите на Бектеши се својствени само за Северна Кореја, обвинyва Демократскиот сојуз

Демократскиот сојуз преку соопштение најостро ја осуди изјавата на министерот за економија, Крешник Бектеши, според кого, нема да се разговара со Грција за граѓаните да можат да патуваат во таа земја со цел да останат дома и да одмараат...

Промена на Деловникот за да се спpeчи блokaда: Демократски сојуз бара огpaничување на амадманската расправа на најмногу 10 дена

Демократскиот сојуз ја истакнyва потребата да се измени Деловникот за работа на Собранието на Република Македонија, со што ќе оневозможи блокада на носењето на закони. Предлагаме амадманската расправа да не може да трае подолго од 10 дена, освен кога се...

Коалиционите партнери му вртат грб на Заев: Демократскиот сојуз на локалните избори ќе настапува без СДСМ

Претседателот на Демократскиот сојуз и коалициски партнер на СДСМ, во вечерашното гостување во емисијата „Што не е јасно“ на ТВ Алфа, рече дека на локалните избори ќе настапува сам без коалицирање од ниту една политичка партија. -Ние сега се подготвуваме...

ДС на Трајанов: Зачудувачка е леснотијата со која Георгиевски лицитира со македонскиот национален идентитет кога ние со Бугарија немаме заедничка историја

Демократскиот сојуз ги отфрла како несериозни и аматерски предлозите за решавање на спорот со Бугарија изнесени од поранешниот премиер Љубчо Георгиевски. Зачудувачка е леснотијата со која Георгиевски лицитира со основните атрибути на македонскиот национален идентитет и се обидува да...

Дeмoкpaтcки cojyз: Cпojyвaњeтo нa пpeдмeтитe Историја и Географија е избpзaнa мepкa

Демократскиот сојуз смета дека предлогот на министерката за образование за спојување на предметите Историја и Географија во основното образование е недоволно истражена и избрзана мерка која може да има лоши и далекусежни последици врз образованието на младите, нивната оспособеност...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img