December 11, 2023, 5:38 pm

деца

(Фото) Општина Кисела Вода даруваше пакетчиња на дечињата од ЈДГ 8 Март

Претседателот на Советот на Општина Кисела Вода, Иван Живковски, со претставници од општинската администрација, денес беше во градинката “8 Март”, објект “Пржино”, каде на сите дечиња им беа доделени пакетчиња, како донација од Општина Кисела Вода. Децата се претставија...

Голем скандал ја тресе Германија: На децата им дале погрешни вакцини против Ковид-19…

Неколку деца во Германија случајно примиле вакцини против Ковид-19 на фирмата „Модерна“ која не е одобрена за употреба за нивна возраст. Според зборовите на надлежните, неколку деца во регионот Олпа во покраината Северна Рајна-Вестфалија примиле доза „Модерна“ иако за тие...

Деца вакцинирани со неодобрена вакцина во Германија

Неколку деца во Германија случајно биле вакцинирани против Ковид-19, со вакцина што не е се уште одобрена за нивната возрасна група, јави германската медиумска агенција ДПА. Во Центарот за вакцинација во округот Олпе во покраината Северна Рајна-Вестфалија, на неколку деца...

(Видео) Четири деца загинаа во пожар во Лондон

Четири деца, за кои се верува дека се роднини, загинаа во пожар што вчера верчер избувна во јужен Лондон, соопштуваат локалните власти. Околу 60 пожарникари интервенирале да го изгаснат пожарот кој зафатил куќа во станбената зона. Британскиот комесар за пожари, Енди...

Четири деца загинаа во замок на дување во Австралија

Четири ученици загинаа, а неколку други беа тешко повредени кога налетот на ветерот го разнесе нивниот замок, на забава за крајот на школската година. Полицијата соопшти дека учениците во основното училиште во Девонпорт, северна Тасманија ја прославувале последната недела...

Ќе се вакцинираат и децата: Владата донесе одлука за набавка на 10 000 дози за деца на возраст од 5 до 12 години

На денешната 127-ма седница Владата денеска ја усвои информацијата за набавка на вакцини против КОВИД–19 за 2022 година, според која е утврдена потребата од набавка на 500.000 дози на мРНА (мРНК) вакцини од производителот Фајзер (Pfizer), во кои треба...

Родителите со иницијатива: Да се укине задолжителното носење маски во училиштата

Носењето маски во училиштата од задолжително да се сведе на препорака и родителите да имаат право на избор, е барањето на повеќе од 900 родители од иницијативата „Стоп за задолжителното носење на маски во училиштата“, што го испратија до...

Ќе се вакцинираат деца од 5 до 11 години во Шпанија

Шпанската Комисија за јавно здравје и здравствените претставници на 17-те региони во земјата во вторникот ја одобрија новата стратегија против КОВИД-19, што овозможува вакцинација на деца на возраст од 5 до 11 години, во новата вакцинална кампања што треба...

Британски лекар: Децата инфицирани со Омикрон страдаат од невообичаен осип

Децата заразени со варијантата на коронавирус Омикрон може да добијат „невообичаен“ и агресивен осип“, изјави британскиот лекар Дејвид Лојд за Скај њуз. Како што забележа лекарот, постојат одредени разлики во симптомите на децата инфицирани со Омикрон во споредба со возрасните....

ЕМА ја одобри вакцината Фајзер за деца од 5 до 11 години

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се одобри употребата на вакцината Фајзер и кај децата од 5 до 11 години. Оваа вакцина е веќе одобрена за употреба кај деца кои имаат полни 12 години. Кај децата кои се на возраст...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img