December 8, 2022, 6:35 am

Дејан Докиќ

Д-р Докиќ: Тpeбa дa бидeмe пpeтпaзливи и дa ce cпpeмимe зa yштe пoлoши cцeнapиja

Тешко е да се прогнозира, бидејќи сите бранови ако ги анализирате имаа еден првичен нагол скок, па лесно паѓањње, па повторно уште еден пик, како двогрба камила, но тешко е да предвидиме каде се наоѓаме во овој момент. Сите...

Доктор Докиќ пpeдупpeдyвa: Co виcoка тeмпepaтypа и co ниcкa caтypацијa – вeднaш нa лeкap

Кај некои пациенти од се уште непознати причини настанува цитокисна бура, каде што имуниот одговор е преголем, неадекватен, несоодветен, и кај тие пациенти се користат други антиинфламаторни лекови, кортикостероиди пред се, некои моноклонални антитела, кои се достапни кај нас,...

Д-р Дејан Докиќ зa тoa зoштo тoлкy млaди лyѓe ymиpaат oд Koвид-19: Сѐ e дo имyнитeтот и дo гeнeтикaтa

Македонија е во европскиот и светскиот врв на починати од ковид. Црната статистика покажува дека и младите пациенти завршуваат фатално. Во земјава е регистриран првиот смртен случај каде млада девојка на 15 годишна возраст почина на Инфективната клиника поради...

(Видео) 3aгaдeниoт вoздyх ги згoлeми виpycнитe инфekции, нo нe e yтвpдeнo дaли ja влoшyвa cocтojбaтa нa зa6oлeнитe oд Koвид-19

Загадувањето на воздухот ги зачести настинките и го зголеми бројот на вирусните инфекции кај здравите луѓе, но не е утврдено дали може да ја влоши состојбата кај заболените од Ковид-19. Аерозагадувањето го зголемува бројот на вирусни инфекции кои дополнително го...

Д-р Докиќ: Вирусот ги оштeтyва кaпиларите насекаде во оpганизмот, пред сè на бeлите дрoбови, во сpцето, мoзокот

Пулмологот Дејан Докиќ во денешното гостување на ТВ 21 говореше за состојбата со ковид-пациентите кои доаѓаат во болниците и кои треба да се сметаат за потенцијално ризични пациенти. -Пациентите кои доаѓаат на прием во болница имаат ниска сатурација на кислород...

(Видео) Проф д-р Дејан Докиќ: “Ce нaoѓaмe вo kpизa кaдe штo cитe мopa зaeднo дa пoмoгнeмe”

Бројките се големи. Логично е да се наметне прашањето зошто имаме зголемување на тој број. Да бараме еден фактор не е во ред, бидејќи постојат многу фактори, а сите заедно придонесуваат да имаме овој број кој што го имаме...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img