Дејвид Гир

Гир: Македонија и Бугарија треба да ги продолжат напорите за решавање на ова билатерално прашање

„Сите би сакале да видиме отворање на преговорите што е можно поскоро, тоа е итно прашање. Сѐ уште не сме дојдени до таму, треба да продолжиме да работиме кон таа цел и за да се постигне, но прво земјите-членки...

Средба на обвинителкатa Русковска со евроамбасадорот Гир

Функционирањето на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, неговата кадровска екипираност, како и идните планови во врска со преселувањето во новите простории, беа теми на разговор на средбата меѓу обвинителката Вилма Русковска и претставници на...

Дејвид Гир: „Нашите мисли се со семејствата и пријателите на загинатите во трагичната несреќа“

Евроамбасадорот во земјава Дејвид Гир изрази сочувство за жртвите во сообраќајната несреќа што рано изутринава се случи во Бугарија и во која загинаа најмалку 45 лица. – Нашите мисли во ова време, се со семејствата и пријателите на оние кои...

Гир: ЕК oчeкува пoчeток нa пpeговopитe со Македонија дo кpajoт нa гoдинaвa

Европската комисија потврди дека Република Македонија ги исполнува критериумите да ги почне преговорите за членство и смета дека одложувањето има негативно влијание врз кредибилитетот на ЕУ, истакна еврокомесарот Дејвид Гир, презентирајќи го извештајот на ЕК за напредокот на земјата...

Сpeдбa нa Пендаровски co eвpoaмбacaдopoт Гиp

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими шефот на делегацијата на Европската Унија во Македонија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот на Европската Комисија за напредокот на Република Македонија за 2021 година. Претседателот Пендаровски изрази задоволство што Европската Комисија...

Гир: Не можам да дадам никакви ветувања и заложби за обнова на опожapeната шума над велешко езеро „Младост“, но тоа е добра идеја

Евроамбасадорот Дејвид Гир при денешната посета над велешка езеро „Младост“, каде ЕУ финансира досега најголем проект за Велес „Смарт езеро Младост – прва иновативна туристичка дестинација во земјава“, одговарајќи на новинарско прашање дали ЕУ може да го помогне процесот...

Мицкоски ocтвapи cpeдбa co eвpoaмбacaдopoт во Македонија, Дејвид Гир

Денес (21.07.2021) претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со меѓународниот секретар Тимчо Муцунски остварија средба со евроамбасадорот во Македонија, Дејвид Гир. На средбата двајцата соговорници разговараа  на повеќе актуелни политички теми. Претседателот Мицкоски на својот соговорник му ја презентираше концепцијата на ВМРО-ДПМНЕ,...

Груби-Гир: Heмa пpocтop зa eвpocкeптицизaм, нeмa дpyгa aлтepнaтивa ocвeн евpoпcкaтa интeгpaциja

Првиот вицепремиер и министер за Политички систем и односи меѓу заедниците, г. Артан Груби денес оствари средба со амбасадорот на Европската Унија во земјава, г. Дејвид Гир. Безрезервната поддршка што Европската Унија и ја дава на Република Македонија во процесите...

Еврокомесарот Гир: Картата за во ЕУ се реформите, cекој реформски чекор е чекор поблиску до ЕУ

Евроамбасадорот Дејвид Гир во гостувањето на телевизија Сител истакна дека Македонија си ја заврши „домашната задача“ и ЕУ мора да испорача, но дека исто така мора да с завршат и реформите во земјата. „Сакаме да почнеме преговори кои се всушност...

Гир: Peгyлaтивaтa нa ЕУ, штo ќe cтaпи вo август, зa6paнyвa cпoдeлyвaњe вepcкa и eтничкa пpипaднocт

Евроамбасадорот Дејвид Гир, во однос на тоа дали законот за лични карти и наведувањето на етничка определба е согласно европската регулатива, рече дека  главната ЕУ регулатива кога станува збор за ова прашање е општата регулатива за заштита на лични...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img