December 6, 2022, 11:49 am

дигитализација

Истражување: Дoдeкa Цapoвска нacилнo ги oтфpлa yчeбницитe, cвeтcкитe иcтpaжyвaњa ja дeмaнтиpaaт – oвa ce нeгaтивнитe влиjaниja нa дигитaлизaциjaтa

Македонската јавност беше згрозена кога само пред неколку дена, министерката за образование Мила Царовска во скандалозна изјава за медиуми кажа дека секој родител кој што му дава печатен учебник на своето дете му прави штета. Таа исто така посочи...

Дигитализацијата ја обликува иднината на работните места, им порача Ангеловска-Бежоска на студентите на Економски факултет

Новите технологии создаваат нови работни места и потреба за нови квалификации и вештини. Важно е во текот на студиите, младите професионалци да се стекнат со вештини коишто ќе им овозможат побрзо вклучување на пазарот на работна сила по нивното...

Германија се дигитализира: Од денес во примена се возачките дозволи достапни на телефон

Од денес во Германија може возачката дозвола да се добие во дигитална форма. Предностите во почетокот ќе се чувствуваат најмногу при користење услуги на car-sharing или при изнајмување автомобил. Германија денес ја пушти во редовна работа техниката што е неопходна...

(Видео) Средношколците на масовен пpoтeст: Да се спpoтивставиме на yништyвањето на образованието што го прави Царовска

Средношколски глас повторно излезе со повик за утрешниот протест. Да излеземе што помасовно, да дадеме поддршка на нашите родители. Да се спротивставиме на уништувањето на образованието што го прави Мила Царовска. Ние сме за дигитализација, но не на овој начин....
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img