Димитар ковачевски

Шеќеринска поднесе оставка – „Не се согласував со политиките на СДСМ“

Министерката за одбрана објави дека нема да биде дел од новата влада, поради „принципиелни причини“, односно, поради тоа што не се согласува со дел од политиките на СДСМ во изминатиот период. На почетокот на годината, се повлече и партиското...

Мицкоски: Кажете ми една реформа што направи „харвардовецот“ Ковачевски во Министерството за финансии

Христијан Мицкоски вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 коментираше за изборот на СДСМ и седнувањето на Димитар Ковачевски на претседателската функција. Тој за Ковачевски рече дека „е кукла на Зоран Заев“, и дека не очекува ништо друго, освен да...

Заев: Првиот успех на Ковачевски ќе биде меѓувладина конференција со ЕУ

Ковачевски порачувам да ги чува вредностите на СДСМ, солидарноста, слободата демократијата, еднаквоста помеѓу граѓаните. Да го чува целиот демократски капацитет и потенцијал бидејќи преку оваа партија и е потребен на татковината. Тоа се вредности поради кои сме прелеале и...

Ковачевски најави промени во раководството на СДСМ

Планирам да предложам нови членови на Централниот одбор, како и раководство на партијата кое ќе вклучува од постојните оние кои беа избрани пред само 7 месеци, но и ќе предложам нови членови Сакам прво да разговарам прво со сите...

Ковачевски ја презеде функцијата претседател на СДСМ, Заев му порача да ја чува најголемата и државотворна партија

Попладнево во седиштето на СДСМ се одржа примопредавање на функцијата претседател на партијата. Поранешниот претседател Зоран Заев, на новоизбраниот претседател Димитар Ковачевски му ја честиташе победата на внатрепартиските избори и му посака успешен мандат. - Претседателе ти посакувам среќа, мудроста...

Мицкоски: Му честитав на Ковачевски на изборот, ако судиме по почетокот, не очекувам драматична разлика од политиките на Заевизмот

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното интервју во емисијата „Објектив“ на Македонската телевизија одговарајќи на прашањето дали се слушнал со Димитар Ковачевски по неговиот избор за претседател на СДСМ и да дали се разговарало за средба на која...

Неофицијално: Ковачевски е новиот претседател на СДСМ

Денес во СДСМ се одржа избор на претседател на партијата. Во трка беа тројца кандидати Јован Деспотовски, Димитар Ковачевски и Фросина Ременски, за кои се гласаше на непосредни избори. Неофицијално, новиот претседател на СДСМ е Димитар Ковачевски, поранешен министер...

ВМРО-ДПМНЕ: Димитар Ковачевски е пиунот на Заев и не е никаков нов кадар

Димитар Ковачевски е пиунот на Заев, и не е никаков нов кадар. Тоа е човекот кој треба да продолжи со погубните и криминални политики на СДСМ и да обезбеди заштита за семејството Заеви, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. „Директорот на Заев, Ковачевски...

Ковачевски за Фокус: Ќе се кандидирам за лидер на СДСМ

Откако СДСМ вчера ја утврди оставката на лидерот Зоран Заев и распиша внатрепартиски избори по пат на непосредно гласање, прв кој најавува кандидатура за партиски лидер е Димитар Ковачевски, актуелен заменик-министер за финансии и член на Извршниот одбор на социјалдемократите. -Во рокот од...

Ковачевски: Нема да коментирам додека СДСМ не ги распише изборите

Ги почитувам одлуките на органите на партијата и нема да коментирам можности и веројатности се додека СДСМ не распише внатрепартиски избори, вели за Фокус заменик-министерот за финансии и член на Извршниот одбор на СДСМ Димитар Ковачевски, кој е фаворит...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...
- Advertisement -spot_img