диносауруси

ЕКСТРЕМНА РЕТКОСТ: Откриен 66 милиони години стар и совршено сочуван ембрион од диносаурус

Фосил на неизведено јајце од диносаурус, совршено презервирано, фрла повеќе светлина врз врските меѓу диносаурусите и птиците. Фосилот стар 70 милиони години го зачувл ембрионскиот скелет на диносаурус овирапторид, наречен Бебе Џинглијанг по Кинескиот музеј каде што се наоѓа фосилот. Коските...

Фосилен скелет на диносаурус стар 66 милиони години ќе се најде на аукција – ова е неговата цена

Се проценува дека фосилниот скелет на диносаурусите трицератоп, стар шеесет и шест милиони години, ќе достигне цена помеѓу 1,2 и 1,5 милиони евра на аукција во Париз на 21 октомври 2021 година. Фосилот, наречен „Големиот Џон“, има череп долг 2,62...

Големо научно откритие: Откриена големината на астероидот кој ги збриша диносаурусите

Безброј живи суштества исчезнаа од Земјата откако нашата планета беше погодена од астероид во периодот на креда пред приближно 60 милиони години. Астероидот ја погоди Земјата недалеку од денешниот полуостров Јукатан, а научниците открија дека многу суштества во тоа време...

Јакимовски до Заев и Шилегов: Ви пречеа спомениците на Карев, Питу Гули, на Мисирков а поставуваат диносауруси

Лидерот на ГРОМ Стевче Јакимовски реагира на новиот парк на диносауруси во Зоолошката градина и прави споредба на критиките на тогашната опозиција на поставување на споменици на македонски револуционери. Заев и Шилегов прават споменици на диносауруси.Кој е овде будала а...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img