August 10, 2022, 9:12 am

дипломатија

Повторно тензии помеѓу Ирска и Британија

Ирска планира да изрази загриженост до владата на Обединетото Кралство поради плановите да се бара од неирски и небритански државјани да добијат дозвола пред да ја преминат границата меѓу Републиката и Северна Ирска. Според нацрт-законот за националност и граници, граѓаните...

Макрон ја вовлекува Европа во неговата предизборна кампања

Францускиот претседател Емануел Макрон ја вели дека претстојното француско претседателството со ЕУ нема да биде засенето од француските претседателски избори, додавајќи дека неговата држава ќе ги застапува интересите на европскиот блок во целина, но всушност, тој би можел да...

Платенички пара-милитарни формации ќе се соочат со санкции од ЕУ

ЕУ е подготвена да санкционира осум лица и четири ентитети поврзани со рускиот приватен воен изведувач Вагнер, според нацрт-документите што ги пренесува „ПОЛИТИКО“. Тајната платеничка група првпат привлече меѓународно внимание во 2014 година кога ги поддржа проруските сепаратисти во источна...

САД одби да даде виза на грчки пратеник

Високиот комесар за меѓународни работи, Жозеф Борел, беше повикан да интервенира откако САД му одбија виза на грчкиот европратеник. Левичарската група од ЕУ во Европа побара од највисокиот дипломат на ЕУ, Жозеф Борел да интервенира во случајот на грчкиот...

Европјаните повторно се враќаат во Авганистан

Неколку европски земји, вклучително и Франција, размислуваат за отворање заедничка дипломатска мисија во Авганистан, изјави во саботата францускиот претседател Емануел Макрон, според извештајот објавен на Ројтерс. „Размислуваме за организација меѓу неколку европски земји… заедничка локација за неколку Европејци, што ќе...

САД ја бојкотира олимпијадата во Пекинг

Белата куќа во понеделникот објави дипломатски бојкот на Зимските олимписки игри 2022 година во Пекинг, наведувајќи го како причина кинескиот прогон на етничките муслимани Ујгури во регионот Ксинџијанг и други прекршувања на човековите права. „Спортистите во тимот на САД ја...

САД и Европа спремни за Руска инвазија на Украина

Соединетите Американски Држави се координираа со европските сојузници пред разговорот на претседателот Џо Бајден со рускиот претседател Владимир Путин во вторник, за пакет финансиски санкции што ќе наметнат „значајна и тешка економска штета за руската економија“ доколку Путин започне...

Орбан појаснува: Со Германија се скаравме поради мигрантите

Унгарскиот премиер Виктор Орбан напиша дека обновувањето на соработката меѓу европските влади ќе бара „натчовечки напори“ откако германската канцеларка Ангела Меркел ќе се пензионира. „Едно е сигурно: ерата на двосмисленост, скришум политика и лебдеење заврши со Меркел“, напиша Орбан, додавајќи:...

ЕУ економски се вооружува – Од утре со нови геополитички способности

Брисел во среда ќе се обиде да ја зголеми геополитичката тежина на ЕУ со предлагање на ново политичко оружје што ќе и овозможи полесно да воведува санкции врз економските ривали како Кина - па дури и САД. Иако формата на...

Патрушев: Хрватска е еден од главните партнери на Русија во ЕУ

Хрватска е еден од „фундаменталните партнери на Русија во ЕУ“, изјави Дмитриј Патрушев по десеттата меѓувладина хрватско-руска комисија за економска, научна и техничка соработка. Дмитриј Патрушев е син на Николај Патрушев, секретар на Советот за безбедност на Русија и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img