дијамант

(Фото) Иcкoпaн тpeтиoт нajгoлeм диjaмaнт вo cвeтoт

Рударската компанија „Дебсвана“ од Боцвана, соопшти дека е ископан дијамант од 1.098 карати. Скапоцениот камен најден на 1 јуни, му беше покажан и на претседателот на државата, Мокгвеетси Масиси. – Се верува дека ова е третиот најголем дијамант во светот…...

Ископан третиот најголем дијамант во светот

Рударската компанија „Дебсвана“ објави дека ископала дијамант од 1.098 карати во Боцвана. Компанијата му го покажала дијамантот миниран на 1 јуни на претседателот на Боцвана, Мокветски Масиси, во главниот град Габороне, објави денеска „Гардијан“. „Се верува дека ова е третиот најголем...

Најголемиот руски дијамант од 100,94 карати продаден за над 14 милиони долари

Најголемиот дијамант во историјата на рускиот огранок на компанијата „Алроса“ (Diamonds of Alrosa) од 100,94 карати е продаден на наддавње во Женева во средата за 12.840.500 швајцарски франци, односно 14.124.550 милиони американски долари, соопшти аукциската куќа Christie’s. Станува збор за...

Чудо на природата: Во Сибир пронајден дијамант од 100,53 карати

Компанијата „Алроза“ донесе одлука да го именува дијамантот, со големина од 100,53 карати - „Спутник V“, по првата регистрирана вакцина во светот против вирусот корона. Дијамантот „Спутник V“ има форма на срамнен октаедар, со тежина од 100,53 карати, со димензии...

(Видео) Штo paпep ќe бeшe oвa?: Миcлea дeкa нe e cepиoзeн – cи вгpaди диjaмaнт нa чeлo

Американскиот рапер Лил Узи Верт го исполни даденото ветување, си вгради дијамант на челото. Тој неодамна на својот Твитер налог објави дека веќе неколку години штеди за дијамант чија цена е околу 24 милиони долари. Видео линкот може да го погледнете...

E oвa e cpeќa: Зeмjoдeлeц вo кaл нaшoл диjaмaнт, од цeнaтa ќe ви ce cвpти вo глaвa

Земјоделец од Индија преку ноќ се збогатил откако на земјата што ја изнајмил пронашол дијамант од 14,98 карати. Лакан Јадав (45) минатиот месец започнал да работи под наем на земјиште во Мадја Прадеш за околу 200 рупии (околу 2,7 долари),...

Oд цeнaтa ќe вe зaбoли глaвa: Рycитe гo иcкoпaa нajpeткиoт диjaмaнт вo cвeтoт

Екстремно реткиот пурпурно-розов дијамант кој е откопан во Русија може да достигне цена од 38 милиони долари на аукцијата, каде што ќе биде изложена на 11 ноември годинава, објави аукциската куќа „Сотеби“. Инаку, тркалезниот дијамант го доби името по рускиот...

Најголемиот розeв дијамант од Русија ќе се продава за рекордни 38 милиони долари

Најголемиот розeв дијамант на светот, направен во Русија, ќе се продава за 38 милиони долари, пишува „Комерсант“. Преработениот розов дијамант, тежок 14,83 карати, што го ископа компанијата „Алроса“ во јули 2017 година, ќе биде ставен на продажба во домот на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img