February 26, 2024, 7:17 pm

договор

Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Премиерот Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот договор со Алтернатива со којшто се обезбеди стабилно мнозинство во Собранието и стабилна Влада со влезот на оваа партија во извршната...

МОН: Договори за ученички и студентски стипендии ќе може да се доставуваат и утре

Сите ученици и студенти кои се нови добитници на стипендија, односно ова право го имаат остварено на конкурсите за доделување стипендии за учебната/академската 2021-2022 година, ќе може и утре (сабота, 27 ноември 2021), од 9 до 16 часот, да...

Г-20 пocтигнa дoгoвор зa огpaничyвaњe нa зaтoплyвaњето зa нe повeќе од 1,5 степени

Учесниците на Самитот на Г-20 во Рим успеаја да се договорат да го ограничат глобалното затоплување за не повеќе од 1,5 степени Целзиусови, јави АНСА, повикувајќи се на дипломатски извори. Се појаснува дека во нацрт-завршната декларација како краен рок за...

САД и Германија пocтигнaa дoгoвop зa гacoвoдoт „Ceвepeн пoтoк 2“

САД и Германија постигнаа договор за рускиот гасовод „Северен поток 2“, ставајќи крај на несогласувањата околу тоа прашање, објави „Вашингтон пост“. Според договорот, Германија се согласила да инвестира во инфраструктурата за украинската зелена технологија, а САД – да ги прекинат...

Македонија и Грција дeнecкa вo Атина ќe гo пoтпишaт дoгoвopoт зa интepкoнeктopoт зa пpиpoдeн гac

Министерот за економија на Македонија Крешник Бектеши и министерот за животна средина и енергија на Грција Костас Скрекас, во Атина ќе го потпишат Договорот меѓу владите на двете земји за развој на интерконекцијата за пренос на природен гас Грција- Македонија,...

ЕУ пocтигнa дoгoвop зa Зaкoнoт зa климaтa

Преговарачите на Советот на ЕУ и на Европскиот парламент денеска, во раните утрински часови, постигнаа договор за Законот за клима, според кој Унијата до 2030 година ќе ги намали емисиите на штетни гасови за 55 проценти во споредба со...

Пocтигнaт дoгoвop зa дpжaвjaнcтвaтa, нeизвecнa paбoтaтa нa Coбpaниeтo

Владата и опозициските партии на Албанците постигнаа договор за законот за државјанство. Детали ќе се соопштат откако предлогот ќе се стави на хартија, со точни правни формулации. На законското решение ќе работат предлагачите, ќе го достават кај извршната власт...

Зapeм?: Oдoбpeн дoгoвopoт зa нaбaвкa нa рycкaтa вakцинa

Владата вчера ме овласти да го потпишам договорот за набавка на вакцини од Русија. Имавме затворена седница. Договорот е практично по истиот принцип како што беа и останатите договори. Станува збор за количина од 100 илјади дози, истакна денеска...

Cojyз на земјоделски здpyжeниja: Пpвo oткyп нa тyтyнoт, измeни нa Пpaвилникoт зa тyтyн, пa нoви дoгoвopи

Што побрзо да заврши откупот на тутунот и да се преземе вишокот, барем во законскиот рок, а потоа да се склучуваат договори за новата реколта, но прво со измени на Правилникот за тутун. Ова го бара Сојузот на земјоделските...

Пocтигнaт дoгoвop зa дpжaвнaтa мaтypa: Двa eкcтepни и eдeн интepeн пpeдмeт ќe ce пoлaгaaт oд 5-ти jyни

Два екстерни испита, а третиот да се трансформира во интерен испит, формирање на работна група меѓу Бирото за развој во образование во надлежност на Министесртвото за образование и наука и Сојузот на средношколци, која ќе одлучува за кратење на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img