ДУИ

Ахмети побара поддршка за Бејта и од турската заедница во Гостивар

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети вечерва ја побара поддршката од турската заедница за нивниот кандидат за градоначалник на општина Гостивар: тој повика на поголема излезност и го образложи со важноста на исходот од овие локални избори. – За да ни...

Ахмети дeциден: Не правам kомпромиси со албанското прашање

Повторно освоивме над 50 проценти од гласовите на Албанците и не може ВМРО-ДПМНЕ да одлучува кој ќе победи во Гостивар, рече лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на средба со жителите на гостиварското село Форино. Ние сме достоинствен народ. Како Албанци...

Ахмети: Нема да дозволиме ВМРО-ДПМНЕ да решава кој ќе победи во Гостивар

– Мора да бидеме единствени и да не дозволиме ВМРО-ДПМНЕ да одлучи кој ќе победи во Гостивар, порача лидерот на ДУИ Али Ахмети и побара поддршка од жителите на селото Форино на вечерашниот предизборен собир. Ахмети придружуван од членови на...

„Ве повикувам, зaгрижен за судбината на Кичево“: Ахмети ги повика Албанците од дијаспората да се вратат да гласаат на 31 октомври

Со фотографија на која е самиот со вкрстени раце, лидерот на ДУИ Али Ахмети ги повика Албанците од дијаспората да дојдат на 31 октомври и да гласаат за нивниот кандидат за градоначалник, Фатмир Дехари. Вели дека еден од нивните...

Пaднa aлбaнcкиoт бacтиoн нa СДСМ – Аpaчинoвo пpejде кaj Д У И

Организацискиот секретар на ДУИ, Артан Груби ја објави победата на партијата од каде што доаѓа во уште четири општини. Тој на Фејсбук напиша дека и Арачиново, Боговиње, Теарка и Желино се ДУИ. Во Арачиново градоначалничка е Миликие Халими, а таму претходно...

СДСМ објави победа во четири, а ДУИ во три општини

Бујар Османи на прес-конференција најави дека ДУИ, во прв круг победиле во општините Липково, Сарај и Пласница. Оттаму објавија дека се победници во првиот круг од локалните избори. – Дозволете да ги споделам со вас прелиминарните резултати. Уште во првиот...

Арифи од Тетово: Ова е голема вojна, вojнa со нашиот мeнталитет, вojна за промени, голема вojна за фондови за да се постигне таа агенда

Демократската унија за интеграција (ДУИ) вечерва во Тетово одржа централен митинг на кој беа претставени кандидатката за градоначалник Теута Арифи и листата со советници предводена од Блерим Османи како носител. Актуелната градоначалничка која се бори за трет мандат рече дека...

Ахмети: Охридскиот договор е зад нас, вртиме нова страница

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, на вечерашниот митинг во Кичево, ги повика граѓаните да му ја дадат довербата на Фатмир Дехари за трет мандат, бидејќи, како што рече, тој бил градоначалник за сите. -Зад нас е времето на Охридскиот договор....

Ахмети за зелена Струга: Нов мандат на Мерко за решавање на еколошките проблеми, има уште многу работа да завршиме

Новиот мандат на Рамиз Мерко за градоначалник на Струга значи систематизација и регулирање на целиот отпад, реализирање на секундарната мрежа на гасоводот од Кичево до Струга, решавање на проблемот со отпадните води, истакна вечерва лидерот на ДУИ Али Ахмети. Барајќи...

Ахмети: Ние инвестиравме во националната агенда, во застапеноста на Албанците

Демократската Унија за Интеграција (ДУИ) синоќа од Липково продолжи со предизборен собир во Куманово каде што ја презентираше изборната програма и листата на кандидати за советници во оваа општина предводена од Арта Мехмети Адеми. На присутните во Куманово им се...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img